Politici narazili na překvapivý problém. Neví, co je vlastně silnice

Pojem silnice v zákoně o Státním fondu dopravní infrastruktury by se měl zpřesnit tak, aby bylo jasné, že se jím pro účely tohoto zákona míní nejen silnice I. tříd, ale i silnice II. a III tříd. V novele zákona o fondu dopravy to navrhlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Navrhovanou změnu zdůvodnilo tím, že existuje názor, podle něhož toto ustanovení dopadá pouze na silnice I. třídy, jejichž vlastníkem je stát, a nikoliv na silnice II. a III. třídy, jejichž vlastníkem se stal kraj. Ministerstvo dopravy má však výhrady a ministerstvo financí vyslovilo zásadní nesouhlas.

Podle platného zákona o SFDI lze peníze z fondu použít kromě jiného na financování nebo předfinancování výstavby, modernizace, oprav, údržby nebo správy silnic nebo dálnic. Zastupitelstvo navrhuje do zákona doplnit ustanovení, že silnicemi se pro tento účel rozumí silnice I., II. a III. třídy.

Předkladatelé uvádějí, že jejich návrh odpovídá programovému prohlášení vlády, v němž se vláda zavázala přijmout pravidla pro dofinancování krajské dopravní infrastruktury (silnic II. a III. tříd) prostřednictvím rozpočtu fondu dopravy. Má to pro ně zajistit ročně čtyři miliardy korun.

Ministerstvo dopravy však ve svém stanovisku pro jednání vlády uvádí, že navrženou úpravu považuje za nadbytečnou. Poukazuje na to, že už platné znění zákona o SFDI odkazuje na zákon o pozemních komunikacích, který v obecné rovině vymezuje pozemní komunikace, na něž lze využívat peníze z fondu dopravy. "Navržená novela by tedy znamenala, pokud jde o silnice, duplicitu jejich vymezení, které vyplývá již ze stávající úpravy obsažené v zákoně o pozemních komunikacích," uvádí ministerstvo dopravy.

Zásadní nesouhlas vyslovilo v připomínkovém řízení ministerstvo financí. "Agenda silnic II. a III. tříd je od roku 2005 v plné působnosti krajů, a jako taková by proto měla být financována z jejich daňových příjmů a nikoliv dotačně," tvrdí ministerstvo financí.

Návrhem zastupitelstva Moravskoslezského kraje se bude zabývat vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho pak dostanou k projednání poslanci.

Související

Přestavba dvou křižovatek u Úval u Prahy

Přestavba dvou křižovatek u Úval u Prahy

Byla zahájena přestavba stávající křižovatky silnic I/12 a II/101 u Úval. Vedle toho ŘSD přestaví i křižovatku silnic II/101 a III/1214 (ul. Pražská) vedoucí do Úval. Obě křižovatky leží blízko sebe a vzájemně se ovlivňují, proto budou přebudovány na jeden celek. Informaci redakci serveru EuroZprávy.cz poskytlo ŘSD.

Více souvisejících

Silnice politici Ministerstvo dopravy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy