Babišův střet zájmů? Piráti poslali svou analýzu do Bruselu i Černošic

Piráti dnes poslali městskému úřadu v Černošicích u Prahy právní analýzu, podle které je premiér Andrej Babiš (ANO) osobou ovládající holding Agrofert, a porušuje tak zákon o střetu zájmů, neboť jako veřejný funkcionář prostřednictvím Agrofertu vlastní média. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě. Černošický úřad posuzuje možný Babišův střet zájmů a podle serveru iRozhlas.cz si vyžádal stanovisko k věci od všech sněmovních stran vyjma ANO. Babiš v minulosti opakovaně odmítl obvinění, že je ve střetu zájmů.

Piráti si nechali zpracovat právní analýzu, zda je Babiš ve střetu zájmů podle českého zákona o střetu zájmů a podle evropského nařízení o střetu zájmů. Analýza dospěla k závěru, že český premiér je osobou ovládající svěřenské fondy, do kterých Agrofert před dvěma roky vložil, a tedy i osobou ovládající holding. Na základě toho dokument vypracovaný právnickou kanceláří konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů ve smyslu české i evropské právní úpravy.

"Rozhodl jsem se tuto právní analýzu dnes odeslat eurokomisaři pro rozpočet Güntherovi Oettingerovi, který je zodpovědný za finální posouzení střetu zájmů českých členů vlády. Poskytujeme komisi další podklad zpracovaný českými experty, ze kterého mohou při svém posuzování čerpat. Analýzu jsem doručil rovněž přestupkovému úřadu v Černošicích, který právě posuzuje, jestli Andrej Babiš ovládá mediálním dům Mafra z koncernu Agrofert," uvedl v tiskové zprávě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na černošický úřad se kvůli posouzení údajného Babišova střetu zájmů obrátila v srpnu Transparency International ČR. Úřad by měl ve věci rozhodnout do 26. ledna a pokud konstatuje, že premiér je kvůli vlastnictví médií ve střetu zájmů, hrozí Babišovi pokuta do 250.000 korun.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

Babiš odmítá tvrzení, že je ve střetu zájmů. Je přesvědčen o tom, že požadavkům zákona o střetu zájmů dostál tím, že před dvěma lety vložil Agrofert do dvou svěřenských fondů.

Úřad v Černošicích požádal o vyjádření k věci sněmovní strany. Výzvu úřadu podle serveru už dříve vyslyšely ČSSD, TOP 09 a ODS. Naopak Starostové a nezávislí (STAN) podání informace odmítli, podle nich by premiér mohl kvůli tomu zpochybnit správní řízení.

Údajný Babišův střet zájmů ve smyslu evropského nařízení posuzuje i Evropská komise. V tomto případě nejde o vlastnictví médií, ale o čerpání dotací pro Agrofert. Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak by se mohl střetu zájmů zbavit. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se následně vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF). Piráti dnes uvedli, že premiérův odchod z ESIF na střetu zájmů nic nezměnil.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Ivan Bartoš (Piráti) Česká pirátská strana Praha Günther Oettinger

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy