Babiš sepsul černošické úředníky: Měli by se spíš starat o úklid sněhu. Pak ale přišla rázná odpověď

Černošický úřad rozhodl, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů. Za přestupek mu podle Práva udělil pokutu 200.000 Kč. Babiš si to ovšem nenechal líbit, už v úterý informoval, že jeho právníci proti rozhodnutí Černošic podali odvolání. Jak ale upozorňuje politik TOP 09 František Laudát, celý případ má jeden zásadní háček.

Šéf ANO a předseda vlády čelí podezření, že i když je vysokým ústavním činitelem, prostřednictvím holdingu Agrofert dál ovládá média. Jenže sám Babiš s takovým závěrem nesouhlasí - poukazuje především na to, že holding vložil do svěřenských fondů.

V první řadě je prý přesvědčen, že úřad v Černošicích nemůže v tak složitém případě vůbec rozhodovat. „Prosím vás, jak může úřad, který má pár zaměstnanců, rozhodovat o takto komplikované záležitosti,“ divil se Babiš v rozhovoru pro Právo.

Podle něj by se měl věnovat úplně nikým věcem. „Je to absurdní. Úřad v Černošicích by měl spíš organizovat úklid sněhu. Plus stavební povolení, nevím, co tam všechno řeší. Místo toho rozhodují o takové kauze,“ dodal.

Na spor mezi černošickým úřadem a Babišem se zaměřil také někdejší poslanec TOP 09 František Laudát. Podle něj má kauza dvě fáze. „Ohýbání práva: úřad v Černošicích napařil premiérovi Babišovi pokutu 200 tisíc korun za porušení zákona o střetu zájmů. Ten se dle svých slov odvolá k vyšší instanci, v tomto případě ke středočeskému krajskému úřadu," připomněl bývalý poslanec.

V tom by ale podle něj mohl spočívat ten zásadní problém. „Ve Středočeském kraji vládne tvrdou rukou jistá Jaroslava Jermanová z ANO společně s komunisty a socialisty. Odvolacímu orgánu vůbec nezávidím, protože tlak na zrušení černošického verdiktu bude enormní. Takže výrokem ve věci kauza střetu zájmů Andreje Babiše nekončí, ale začíná,“ domnívá se Laudát.

Černošická městský úřad je úřadem s rozšířenou působností pro obec Průhonice. Právě tam premiér Babiš žije. Správní řízení s premiérem bylo zahájeno koncem loňského listopadu, podnět odeslala v srpnu na lidskoprávní organizace Transparency International ČR.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Agrofert František Laudát

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy