Vodičkův svaz pořádal akci v Domě armády. Senátor Fischer zuří, pustil se do ministra

Ministerstvo obrany se distancovalo od úterní pietní akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu k 80. výročí okupace, na které zaznělo přirovnání plánu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu EU k antisemitské knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Na akci vedle autora výroku poslance ODS Václava Klause mladšího vystoupili představitelé KSČM, SPD a ČSBS. Podle senátora Pavla Fischera to bylo zneužití armádní pietní akce, ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) požádal, aby se podobné události už neopakovaly.

"Jednoznačně se distancuji od toho, co v některých vystoupeních zaznělo. V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé, ministerstvo a armáda připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná," reagoval Metnar v tiskovém prohlášení. Ministerstvo obrany dál sdělilo, že s průběhem akce nemělo nic společného, pouze vyhovělo žádosti ČSBS o zapůjčení sálu a čestné stráže na vzpomínkovou akci k výročí okupace.

"Přestože ČSBS není jen Jaroslav Vodička, ale i tisícovky veteránů a odbojářů, kterých si vážíme, zvažujeme další kroky, mezi které patří i případné ukončení spolupráce se svazem," dodal mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Na pietní akci vystoupili s projevy předseda ČSBS Vodička, šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David nebo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). ČSBS původně chtěl akci uspořádat na Staroměstské radnici, pražský magistrát ale odmítl prostory poskytnout.

Fischer uspořádání akce v Domě armády odsoudil. "Na výročí okupace v Domě armády byli z Parlamentu jen ti, kdo se vyznamenali sprostými výroky na adresu Židů a podpořili okupaci Ukrajiny," uvedl na twitteru.

Prý se BIS nemá plést do historie. Jenže akce svazu Vodičkových bojovníků k výročí okupace 1938, ukazuje, že BIS mířila přesně. Antisemitské a rusofilní kecy nemají na výročí co dělat. Navíc ta prasata zneužila památku naší země za přítomnosti čestné stráže.

— Pavel Fischer (@PavelFischer) 15. března 2019

Senátor vyzval Metnara, aby do budoucna podobným akcím zabránil. "Jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost žádám, aby ministr obrany vysvětlil, jaká opatření přijal, aby k politickým agitkám zneužívajícím ozbrojené síly a historická výročí naší země nemohlo příště dojít," uvedl.

Akci kritizoval také spisovatel a vydavatel Jiří Padevět, jehož díla se věnují i historii protektorátu. "Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout. Netuším, jak je možné, že čestná stráž AČR (Armády ČR) je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi," uvedl v otevřeném dopisu Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

Padevět kritizoval i účast Doubravy a připomněl, že senátor podporoval mezinárodně neuznaná území na východě Ukrajiny, která ovládají proruští separatisté. Vadí mu i zapojení ČSBS, který spolupracuje s Klubem českého pohraničí a Aliancí národních sil. Jde podle něj o spolky adorující současné Rusko.

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích ČSBS. Svaz podle únorového usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dál dotovat.

Související

Více souvisejících

Pavel Fischer Český svaz bojovníků za svobodu Lubomír Metnar Jiří Padevět Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy