Největší dárci ČSSD? Paroubkův spolužák Melich i "kmotr" Benda

Praha - Sociální demokracie hospodařila v loňském roce s příjmy 718 190 496 korun a s výdaji 459 760 691 korun. Největší výdaje strany šly na volby, vyplývá z výroční finanční zprávy, kterou strana ve čtvrtek poskytla médiím.

ČSSD dostala jako příspěvek ze státního rozpočtu na úhradu volebních nákladů 115 526 700 korun, příspěvek na činnost strany činil 169 075 000 korun.Z členských příspěvků vybrali sociální demokraté 23 284 107 korun, z darů šlo straně 65 882 977 korun.Naopak celkový souhrn výdajů ČSSD činí za minulý rok 459 760 691 korun, z toho na provozní výdaje šlo 104 768 127 a na mzdové výdaje dala strana 84 314 574 korun.Největší částka šla v loňském roce na volby, sociální demokraté za ně utratili 270 184 573 korun.

Darem získala ČSSD celkově od sponzorů 28 691 448 korun. Největší finanční obnos poslal straně česko-rakouský obchodník Tomáš Melich. Ten věnoval sociálním demokratům 6,5 milionu korun. Dalším štědrým dárcem byl vlastník skupiny OKIN Group Michal Jelínek, který straně připsal na účet 2,5 milionu korun. Akciová společnost Cíl darovala straně 30 milionů korun, společnost Roxy II. dala sociálním demokratům 2,5 milionu korun.Své straně přispěl i zesnulý senátor Jiří Dienstbier částkou 20 tisíc korun. Příliš peněz své straně nedaroval novopečený místopředseda Martin Starec, na účet ČSSD poslal 500 korun.Po padesáti tisících přispěl rozpočtu sociálních demokratů exšéf strany Jiří Paroubek i nově zvolený předseda Bohuslav Sobotka.Štědře se ke straně zachoval poslanec Jiří Šlégr (dal půl milionu korun), ale i šéf pražské ČSSD Petr Hulinský (dar ve výši 600 tisíc korun) nebo pražský radní Karel Březina, který daroval 320 tisíc korun. Více než 760 tisíc korun věnoval radní Ústeckého kraje Petr Benda.

Mezi soukromými společnostmi, které stranu v loňském roce stranu finančně podpořily, převažují stavební firmy. Ze 63 soukromých subjektů se jich 37 zabývá zakládáním staveb, budováním komunikací nebo plánováním a realizací inženýrských sítí. Největším sponzorem strany zůstala, stejně jako v roce 2009, společnost Cíl, kterou vlastní ČSSD.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD příjmy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy