Cíl Okamury a jeho zahraničních hostů: Oslabit EU

Předseda SPD Tomio Okamura chce ve spolupráci s francouzskou političkou Marine Le Penovou a s nizozemským poslancem Geertem Wildersem spolupracovat při omezování pravomocí Evropské unie a posilování role národních států. Dnes se na tom shodli v Praze, kam Le Penová a Wilders přijeli podpořit SPD při zahájení kampaně před evropskými volbami. Okamura uvedl, že by sám uvítal i odchod Česka z EU, stejně jako Wilders usiluje o to, aby unii opustilo Nizozemsko.

"Chceme změnit evropskou spolupráci na spolupráci suverénních a svobodných zemí. Já bych hlasoval pro vystoupení (z EU), protože současná EU musí skončit. Nevěřím tomu, že je reformovatelná," řekl Okamura. Dodal, že by byl pro návrat k modelu Evropského hospodářského prostoru. "Prosazujeme, aby byl společný trh, volný pohyb občanů evropských národů, zboží i peněz, ale chceme, aby si legislativu jednotlivé státy určovaly na základě výsledku národních voleb," uvedl.

O oslabení role EU usilují i Wilders a Le Penová. Nizozemský politik dnes prohlásil, že unie je nedemokratická a že usiluje o rozbití identity národních států. Podle Le Penové by národní státy měly mít možnost samy si vybrat, na jakých projektech se chtějí podílet.

Předseda SPD rovněž prohlásil, že nacionalistická frakce Evropa národů a svobody (ENF), do níž patří jeho SPD stejně jako Wildersova Strana pro svobodu (PVV) a Le Penové Národní sdružení, se může po volbách stát druhým nejsilnějším subjektem v Evropském parlamentu. Podle něj je to šance na zásadní proměnu EU.

Podle posledních průzkumů by sice ENF měla v Evropském parlamentu posílit zhruba o polovinu, mezi nejsilnější uskupení by se ale nedostala. Průzkumy jí přisuzují páté místo se zhruba třetinou europoslanců proti nejsilnějším evropským lidovcům.

Strany sdružené v ENF spojuje odpor k evropské integraci, volání po silné roli národních států a odmítání islámu. V řadě oblastí se ale jejich postoje rozcházejí. Například Wildersova PVV se v minulosti vymezovala proti lidem z východních zemí EU. Rakouská FPÖ, která je rovněž členem ENF, zase kritizuje takzvané Benešovy dekrety, které hájí Okamurova SPD.

Le Penová dnes prohlásila, že Evropě hrozí dvě nové totalitní ideologie - islamismus a globalismus. Islamismu se podle ní v Evropě daří vzhledem k masivní a chtěné imigraci, která je organizována a financována Evropskou unií. Globalismus má jako hlavní cíl, aby se lidé podřídili nadnárodním hospodářským zájmům.

"Národní strany jsou jediné, které můžou zabránit ekonomickému i náboženskému poddanství, které ohrožuje naši kulturu," řekla. "Islamistická ideologie musí být vymýcena, globalizace regulována," doplnila. Proti islámu v evropských zemích se silně vymezili i Wilders a Okamura.

Související

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".
Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Tomio Okamura EU (Evropská unie) Marine Le Pen Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy