Pirátská zastupitelka Gregorová se vzdá funkce kvůli zisku mandátu europoslankyně

Markéta Gregorová (Piráti) se vzdá mandátu zastupitelky Brna, protože ji voliči ve víkendových volbách zvolili do Evropského parlamentu. Gregorová to dnes řekla ČTK. V Evropském parlamentu se chce zaměřit na lepší informovanost občanů a na otázku exportu zbraní do krizových oblastí, kde pak kvůli tomu umírají lidé.

Šestadvacetiletá Gregorová, která je i předsedkyní Evropské pirátské strany, se vzdá mandátu brněnské zastupitelky asi do týdne. Náhradníkem za ni je Marcel Kolaja, který byl ale lídrem kandidátky Pirátů do EP a společně s dvojkou Gregorovou a trojkou Mikulášem Peksou získali mandáty europoslanců. Gregorovou by tak v brněnském zastupitelstvu měla nahradit další náhradnice Monika Spilková. Gregorová se původně měla stát brněnskou radní pro kulturu, ale nakonec to odmítla a kandidovala v evropských volbách.

Gregorová se chce v Evropském parlamentu zaměřit na dvě věci. "Jedna oblast je přibližování Evropského parlamentu lidem, aby lépe věděli, co se tam děje a nebyli ohrožení dezinformacemi," uvedla. Podle ní není nyní informovanost dostatečná. "Lepší informovanost je zásadní pro to, aby se nedělo něco podobného jako Czexit," zdůraznila Gregorová. Czexitem se míní případné vystoupení ČR z Evropské unie, slovo se dostalo do povědomí poté, co Velká Británie v referendu hlasovala pro své vystoupení z Evropské unie, tedy Brexit. Gregorová řekla,že chce lépe informovat novináře, aby mohli lidem dávat více informací o Evropském parlamentu.

Druhým tématem je pro političku export zbraní do krizových oblastí, ucházet se proto chce o místo ve Výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod (INTA). "Narodila jsem se do míru, Evropská unie je mírový projekt a já bych ho chtěla zachovat," řekla. Podle ní by se měla harmonizovat legislativa ohledně zbraní, aby nebylo možné, že některé státy například přeprodávají české zbraně do krizových míst, kde pak kvůli nim umírají lidé.

Volby do EP se uskutečnily v ČR v pátek a sobotu. Z 21 křesel pro ČR získalo nejvíce - šest - hnutí ANO, čtyři má ODS, tři Piráti a shodně také TOP 09 se STAN, po dvou mají SPD a lidovci a jeden mandát připadl KSČM.

Související

Více souvisejících

Markéta Gregorová (Piráti) EU (Evropská unie) Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy