ROZHOVOR | Politolog Mrklas hodnotí pro EZ eurovolby: Jak ovlivní osudy jednotlivých stran i politiků?

ROZHOVOR - Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. V Česku v nich podle očekávání zvítězilo vládní hnutí ANO, jeho koaliční partner ČSSD však skončil bez mandátu. Jak ovlivní výsledky dění na domácí politické scéně? Na dotazy serveru EuroZprávy.cz odpovídal politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO INSTITUT.

Kdo jsou vítězové a kdo naopak poražení letošních eurovoleb?

Dle mého soudu nemají tyhle volby jednoho vítěze a jednoho poraženého. Obrovským poraženým je nepochybně sociální demokracie, poražené jsou také všechny ostatní euroskeptické strany s výjimkou Okamurova hnutí SPD. Nicméně k poraženým svým způsobem patří i ANO, protože ten jeho výsledek rozhodně nedosahuje celostátních preferencí. Za do jisté míry poraženého bychom mohli považovat i Piráty, kteří si věřili na to, že by v těchto volbách mohli zvítězit.

Už jste zmínil katastrofální výsledek ČSSD, která nebude mít jediného europoslance. Po neúspěchu v eurovolbách v roce 2004 vyvodil tehdejší předseda strany Vladimír Špidla osobní odpovědnost (po zisku 8,8 % odstoupil z čela vlády i strany – pozn. red.). Můžeme něco podobného očekávat od Jana Hamáčka?

V ČSSD by měla být rozhodně znovu otevřena diskuze o tom, zda zůstat součástí vlády. Po mém soudu je to prostě alfa a omega, protože pokud se podíváme na to, kde uspěli sociální demokraté v Evropě, tak to bylo obvykle v těch zemích, kde za sebou buď mají vítězné národní volby, anebo jsou to země, kde naopak prochází tvrdou opozicí bez jakékoliv spolupráce s vládou.

Rozhodně sociální demokracie neuspěla nikde, kde je partnerem v koalici, notabene v koalici, jako je ta hnutí ANO a ČSSD. Od toho by se měla odvíjet i otázka, zdali pokračovat dále s Janem Hamáčkem, či nikoliv.

Není pro Andreje Babiše horší zjištění, že neuspěla ČSSD, než že hnutí ANO získalo o pár procent méně, než se čekalo?

Andrej Babiš určitě už delší dobu přemýšlí o tom, co dál, s kým bude možné spolupracovat po nějakých případných dalších volbách. V tenhle okamžik si možná rozmyslí nějaké úvahy o předčasných volbách. Zaprvé ten jeho výsledek není bůhvíjaký, ale právě to, že je opravdu existenciálně ohrožena sociální demokracie, pro něj může znamenat, že se zúžil ten počet případných koaličních partnerů.

Manévrovací prostor Andreje Babiše se po těchto evropských volbách poměrně výrazně zmenšil. To je pro něj důležitý signál. Pokud uvažuje strategicky do budoucna, musí to vzít v potaz.

Pokračuje souboj ODS a Pirátů o pozici nejsilnější opoziční strany. Obzvlášť někteří Piráti neskrývají zklamání. Jak vnímáte výsledky těchto stran?

Pokračuje a je to myslím dobře vidět i regionálně. Nejvíce tyto strany uspěly v některých velkých městech, kde jejich vzájemný souboj – někdy dokonce i o první místo – ukázal, že je tam určitý překryv voličů. Myslím si, že to jen tak neskončí, že ten souboj bude pokračovat až do dalších voleb.

Jak hodnotíte výsledek volební koalice TOP 09 a STAN?

Já osobně nic víc nečekal, protože si myslím, že je to taková labutí píseň zejména pro TOP 09. Je třeba si uvědomit, že ten jejich výsledek je z velké části dán Prahou, která udržela tuhle koalici z velké části nad vodou, což je dlouhodobý trend, ze kterého nevidím žádné východisko. Navíc k tomu musíme připočítat, že šla TOP 09 v koalici se Starosty a dalšími formacemi, takže díky tomu je ten výsledek takový, jaký je.

Pro TOP 09 je to jasný signál, že ta její úloha pomalu, ale jistě končí, zvlášť když si vezmeme, že její předseda Jiří Pospíšil přímo kandidoval a dostal se před něj jiný kandidát (Luděk Niedermayer – pozn. red.). To je také docela zásadní výpověď o perspektivách této strany.

Sám jste teď zvedl téma preferenčních hlasů, díky kterým se na kandidátce ODS vrací do politiky bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Jak jeho návrat hodnotíte?

Alexandr Vondra je formát, který prokázal svou velikost. Pozorujeme i jiné příklady politiků, kteří už byli ve vysokých funkcích a teď se vrací a daří se jim takhle vykroužkovávat. V ODS je to třeba Jan Zahradník (poslanec – pozn. red.), který kamkoliv kandiduje, tak vždycky se dostane nahoru.

Strany prostě nemají takové persony, které by dokázaly čelit náporu podobných politických formátů, jako je Alexandr Vondra. On si to navíc odpracoval, vsadil na taktiku, kterou dlouhodobě používá při volbách Marek Benda, kdy není na volitelném místě, a vyšlo mu to.

Související

Andrej Babiš

Babiš bude moci hrát roli oběti, komentují výhrůžky politologové

Výhrůžky rodině prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by mohly napomoci tomu, že bude ve zbytku kampaně hrát roli oběti a terče agrese. Shodli se na tom někteří politologové, které ČTK oslovila. Dopady na rozhodnutí voličů, koho v druhém kole volit, někteří z nich připouštějí, ale těžko se podle nich odhadují. Poukazují ale na to, že Babiš přispívá k polarizaci společnosti a že útočný styl obsahovaly jeho billboardy s textem "Nezavleču Česko do války".

Více souvisejících

Ladislav Mrklas Eurovolby evropský parlament rozhovor Evropské volby 2019

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy