Česko nebude zvyšovat počet vědeckých diplomatů. Jsou nákladní, stěžuje si Havlíček

Počet vědeckých diplomatů se už nebude zvyšovat. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je provoz těchto funkcí drahý. Česko má vědecké diplomaty v Izraeli a USA, na třetího pro jihovýchodní Asii se uskutečnil konkurz v dubnu. Odborní diplomaté mají v hostitelských zemích zajišťovat kontakty pro český základní i aplikovaný výzkum. Havlíček jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) dnes po jejím jednání ČTK řekl, že by funkci měli zastávat přímo velvyslanci nebo ekonomičtí radové.

Podle Havlíčka to neznamená, že by se od myšlenky vědeckých radů ustoupilo. Jde o změnu konceptu, jak se má věda a výzkum na ambasádách prosazovat. Havlíček chce, aby na klíčových ambasádách působil člověk, který za to bude zodpovědný. "Naším cílem ale bude to, aby tu hlavní odpovědnost na sebe převzal velvyslanec nebo ekonomický rada. Ti také mají rozhodovací schopnosti a komunikační nástroje k tomu, aby protlačili to, co potřebují," uvedl ministr.

Výběrové řízení na vědeckého diplomata pro jihovýchodní Asii je podle Havlíčka ukončeno, ale už se nebude nazývat "vědeckým radou". "Chceme se nyní zaměřit na to, co vše bude dělat a co bude součástí," dodal. Kdo byl vybrán, ale neřekl, ČTK jméno zjišťuje.

O zavedení funkcí vědeckých diplomatů usiloval bývalý vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), chtěl původně vyslat tyto odborníky i do Německa, USA, Jižní Koreje a Číny. Vědečtí diplomaté mají propagovat výsledky české vědy ve světě, podporovat vznik nových vědeckých projektů a zlepšovat spolupráci mezi firmami a akademiky.

Tak, jak byly funkce navrženy, už nyní nemají podle Havlíčka opodstatnění. "Bylo by extrémně náročné, aby na všech ambasádách, u kterých si to "vysníme", tedy v 15 až 20 zemích, ať už se jedná o Japonsko, Německo, Jižní Koreu, Singapur nebo Izrael či USA, kde cítíme, že věda a výzkum s námi mají co do činění, abychom to financovali," řekl. Dodal, že náklady na vědecké diplomaty dosahují několika milionů korun.

První diplomatka ČR pro vědu Delana Mikolášová působí v Izraeli od podzimu 2015. Druhým českým vědeckým diplomatem se pro Spojené státy předloni stal Luděk Moravec. Ti svou misi podle Havlíčka dokončí, nevyloučil také možnost, že místa zachová. Odborné rady a atašé má Česko i v dalších oblastech, jako jsou zemědělství a obrana.

Související

Martin Kupka

Kupkovi by se líbil Korčok. Havlíček preferuje Pellegriniho, přeje si ho i Babiš

Exministr zahraničí Ivan Korčok i předseda parlamentu Peter Pellegrini jako postupující do druhého kola volby slovenského prezidenta mají podporovatele mezi osobnostmi české politické scény. Korčoka v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce podpořil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), Pellegriniho zase opoziční poslanec Karel Pavlíček (ANO).

Více souvisejících

Karel Havlíček diplomacie Rada pro výzkum vývoj a inovace

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

V Německu napadli neznámí útočníci europoslance. Scholz už reagoval

Německého europoslance Matthiase Eckeho (SPD) v pátek napadla a vážně zranila skupina útočníků při vylepování plakátů v Drážďanech. Informovala o tom agentura DPA. Útok již odsoudil německý kancléř Olaf Scholz. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy