Krize koalice ANO a ČSSD? Faltýnek jí označil za výmysl novinářů

Zástupci ANO a ČSSD se dnes dohodli, že personální nominace ve Sněmovně a volby do sněmovních i mimosněmovních orgánů spolu budou předem řešit předsedové poslaneckých klubů Jaroslav Faltýnek a Jan Chvojka. Novinářům to po dnešní koaliční radě řekli předseda ČSSD Jan Hamáček a Faltýnek, který označil krizi v koalici za konstrukci novinářů.

Rozpor v koalici vyvolalo první kolo volby do Rady České tiskové kanceláře (ČTK), v níž od poslanců získal nejvíce hlasů kandidát hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michal Semín, který čelí kritice kvůli vyhraněným postojům. Hamáček v pondělí prohlásil, že zvolení Semína za přispění hlasů ANO může ohrozit vládní spolupráci. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak ČSSD zkritizoval za výhrůžky odchodem a řekl, že poslanci ANO Semína nevolili a volit nebudou.

"Jednání bylo za mě otevřené, konstruktivní. Ten hlavní spor nebo problém v otázce personálií jsme si myslím vyjasnili," podotkl Hamáček po dnešní večerní koaliční radě. "Jsem spokojen, všechny sporné body jsme si vyjasnili. Já s panem předsedou Chvojkou budeme ty věci dopředu konzultovat a koordinovat," potvrdil Faltýnek.

"Mechanismus, který jsme si odsouhlasili, by měl takovýmto věcem do budoucna zabránit. Na minulé koaliční radě se ukázalo, že to každý chápeme trošku jinak," podotkl Hamáček. "Pokud budou mít předsedové klubů jakýkoliv rozpor, tak tento rozpor přenesou na koaliční radu, kde ho v tom vyšším formátu vyřešíme," doplnil místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Před prvním kolem volby spolu koaliční strany postup neprobraly. "Já jsem doporučil našim poslancům (...) bez konzultace s panem Chvojkou, aby podpořili našeho kandidáta a kandidáta SPD. Někteří ho podpořili v tajné volbě, někteří ne," shrnul předchozí situaci Faltýnek. Zároveň zopakoval, že premiér Babiš dnes apeloval na všechny poslance ANO, aby Semína ve druhém kole nevolili. "Já předpokládám, že se tak i stane," dodal Faltýnek.

Na dotaz, zda by zvolení Semína znamenalo konec vlády, nedal Hamáček přímou odpověď. "Nehrajme tady scénáře, co by bylo, kdyby bylo. Pro mě je důležité, že jsme si to vyjasnili," řekl.

"Koalice se nedostala do krize, tu vytváříte vy, média. My jsme úplně v pohodě," uvedl Faltýnek. "Tato koalice trvá jeden rok. Vnímejme to jako určitou únavu materiálu, kterou jsme dneska napravili, a uvidíme, jak to bude pokračovat," poznamenal Onderka.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly veřejnoprávní agentury. Sněmovna zatím na dvě místa v radě, která se uvolní 20. června, nikoho nezvolila. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů, Semín jich v tajné volbě získal 83. Do druhého kola postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS.

Druhé kolo se uskuteční až v červenci, ačkoliv se původně očekávalo, že poslanci budou hlasovat ve středu. Faltýnek uvedl, že posunutí navrhl on, a to kvůli mediálnímu zklidnění situace.

Piráti či občanští demokraté při prvním kole volby do Rady ČTK ve Sněmovně kritizovali některé Semínovy texty a výroky. Poslankyně Olga Richterová (Piráti) v souvislosti s nimi nařkla Semína ze šíření nenávisti a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura mluvil o spikleneckých teoriích. Proti jeho volbě se postavila mimo jiné Federace židovských obcí, podle níž Semín vystupuje antijudaisticky. Semín obvinění, že je antisemitou nebo že šíří nenávist, odmítl. Minulý týden ČTK řekl, že je z teologického hlediska kritický k nekatolickým náboženstvím, ale je stoupencem náboženské snášenlivosti. Dlouhodobě vystupuje jako představitel katolického tradicionalismu.

Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL). Místopředsedy rady jsou nyní Jaroslava Wenigerová (zvolena za ODS) a publicista Petr Žantovský, dalšími členy jsou Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO), Jana Gáborová (zvolena za SPD) a od začátku letošního května bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Související

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

Více souvisejících

Hnutí ANO ČSSD Vláda ČR Jan Hamáček Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy