Sociální bydlení? Ministerstva se na většinu úkolů vykašlala, koncepce v troskách

Vláda se chystá v pondělí jednat o tom, jak se jí daří naplňovat schválenou koncepci sociálního bydlení. Dokument se záměry na roky 2015 až 2025 počítá s přípravou zákona o sociálním bydlení, povinností obcí mít část bytů pro lidi v nouzi i s financováním od státu. Podle zprávy o situaci za loňský rok resorty plní jen menší část úkolů.

"Na plnění koncepce se negativně projevilo zejména zastavení prací na návrhu zákona o sociálním bydlení. Vysoký počet cílů je totiž vázán právě na přijetí zákona," uvedlo ve zprávě ministerstvo práce. Podle něj se loni neplnilo osm z 22 opatření, osm se provádělo jen částečně podle koncepce postupovalo jen šest.

Koncepci schválila v říjnu 2015 vláda ČSSD, ANO a lidovců, kterou vedl Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na podobě zákona o sociálním bydlení pak nebyla v koalici ale shoda, nestihl se projednat a přijmout. Zákon o sociálním bydlení ve svém programovém prohlášení slíbila i vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Od záměru loni v srpnu, tedy zhruba šest týdnů po získání důvěry ve Sněmovně ustoupila. Místo toho se rozhodla pro dotační program Výstavba, ministerstvo pro místní rozvoj ho spustilo letos v květnu.

Ministerstvo práce ve zprávě uvádí, že český trh s byty se v posledních letech dramaticky mění a ceny strmě rostou. Nedostatek dostupných bytů tak dopadá nejen na chudé, ale už i na střední třídu. Podle zprávy přibývá lidí s nepřiměřeně vysokými náklady na bydlení.

V Praze se v roce 2017 zvedly nájmy o 12 procent, od roku 2010 pak o víc než polovinu. V Hradci Králové se předloni meziročně zvýšily ceny nejvíc, a to o 28 procent, uvedli autoři. Obce a stát vlastní 49.000 bytů. Menších než 50 metrů čtverečních je 15 procent z nich. Předloni bydlela v nájmu pětina domácností.

Podle zprávy se "zákonné ukotvení sociálního bydlení ukazuje jako nezbytné". Zákon o sociálním bydlení měl stanovit podmínky provozování sociálních bytů, financování i sociální práci pro potřebné. Norma měla upravit také podobu dávek na bydlení. Vzniknout měl i rejstřík sociálních bytů. Tyto úkoly z koncepce se neplní. Kvůli zavedení systému sociálního bydlení mělo přibýt úředníků, kteří měli mít agendu na starosti. Tento úkol se podle zprávy plní částečně. Připravit se měl také návrh zákonné úpravy sociálních bytových družstev, ani ten ale není. Podle zprávy má ministerstvo práce projekt, na kterém s řadou měst ověřuje nastavení sociálního bydlení.

Podle odborníků na sociální problematiku se problém bytové nouze v Česku bez zákona o sociálním bydlení vyřešit nepodaří. Povinnost obcí, úloha úřadů, prevenci i model financování by se měla ukotvit v legislativě, míní experti.

Související

Byty

Návrh ČSSD vymezuje sociální bydlení, omezuje nájemné i jeho zvyšování

V sociální bytech by mohlo vzrůst nájemné jen v případě, že inflace za domácnosti překročí pět procent. Nájemní smlouvy k těmto bytům by byly na dva roky, podnájemní smlouvy by byly zakázány. Předpokládá to celkový pozměňovací návrh skupiny poslanců ČSSD a ANO včetně ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) k sociálnědemokratické předloze o veřejně prospěšných bytových společnost, jež je ve druhém sněmovním čtení.

Více souvisejících

Sociální bydlení Ministerstvo práce a soc. věcí Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 2 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 3 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj popsal Stoltenbergovi, jak Ukrajině uškodilo zpoždění dodávek pomoci

Rusko využívá zpoždění dodávek západní vojenské pomoci na Ukrajinu k ofenzivě, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během pondělní tiskové konference. Kyjev dnes navštívil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy