Primátor Hřib si dupl: Téma Pražské plynárenské neopustíme, Pospíšil hrotí situaci

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je ochoten vyslechnout koaliční partnery ze Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na základě jejich výzvy. Od řešení podle něj problematické situace v Pražské plynárenské však neupustí, sdělil dnes ČTK.

Klub Spojených sil v neděli večer vyzval ke koaličnímu jednání ohledně politického stylu primátora, který podle předsedy klubu Jiřího Pospíšila (TOP 09) vyvolává rozpory. Primátor je toho názoru, že Pospíšil situaci zbytečně vyhrocuje.

"Rád si vyslechnu návrhy koaličních partnerů, co by mohlo fungovat lépe. Chci věřit tomu, že nejde o uměle vyvolaný spor k zakrytí reálných problému v plynárnách. Rád vyjdu vstříc našim koaličním partnerům, ale nelze čekat, že téma plynáren opustíme," uvedl Hřib. Dodal, že na dnešek svolal v obvyklém pondělním termínu koaliční schůzku, ale zástupci Spojených sil uvedli, že se jim to nehodí, přestože si setkání v neděli vyžádali. Jimi požadované jednání tak bude pravděpodobně koncem srpna.

Podle koaličního programu se tedy věnujeme zvýšení informovanosti a systémovým protikorupčním opatřením v městských firmách, včetně plynáren. Svolal jsem na dnešní den koaliční jednání v obvyklém termínu, bohužel zástupcům Spojených sil pro Prahu se to dnes nehodí.

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 12, 2019

Klub Spojených sil v neděli v podvečer řešil spor, který mezi TOP 09 a primátorem vyvstal ohledně městské firmy Pražská plynárenská. Hřib v posledních měsících kritizuje její vedení a jmenovitě ředitele Pavla Janečka. Minulé pondělí se na radě pokusil nechat odhlasovat Janečkovo odvolání, proti se postavili radní za Spojené síly i Prahu Sobě. Podle Pospíšila, který byl v té době na dovolené, šlo o porušení předchozí dohody, že se zástupci koalice nejprve s Janečkem sejdou, a zároveň o zásah do kompetencí radního Jana Chabra (TOP 09), pod kterého plynárny spadají. Hřib uvedl, že záměr Janečka odvolat avizoval předem.

Tomuto vývoji předcházel spor o vyplacení tantiém pro bývalé členy dozorčí rady firmy a také o zrušení míst v dozorčí radě určených pro zástupce zaměstnanců. Schůzka k situace ohledně Pražské plynárenské za účasti jejího vedení se zatím neuskutečnila, její termín není jasný.

Radní Chabr ČTK sdělil, že jednání o schůzce se zasekla na požadavku Pirátů, aby byli jejich zástupci v dozorčí radě zbavení mlčenlivosti a mohli tak promluvit o tom, co se v pozici členů rady dozvěděli. To se však radnímu nelíbí. "Já osobně ctím zákon a nechci způsobit společnosti škodu," uvedl.

Nejde o jediný spor v koalici, konflikty mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a Piráty se od jejího začátku loni v listopadu objevují pravidelně. Kromě plynáren se řešila například otázka identifikace či zdanění prázdných bytů, neshody byly také ohledně pokračování privatizace bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Není jasné, zda se strany shodnou také v otázce plánovaného navýšení koeficientu daně z nemovitosti.

Související

Více souvisejících

Zdeněk Hřib Jiří Pospíšil Praha Pražská plynárenská Česká pirátská strana Spojené síly pro Prahu (TOP 09 STAN a KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy