Kalousek se bojí odkrytí kauz

Praha – Prvním hostem Interview ČT24 v tomto týdnu byl předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (nestraník za ČSSD). Ve studiu se vyjádřil ke jmenování nového ministra spravedlnosti či ke kauze Parkanové.

Antl zastává názor, že by ministrem spravedlnosti měl být jmenován někdo z praxe soudnictví či podobného oboru. Pavel Blažek (ODS), který bude jmenován, je advokátem a zastává post zastupitele v Brně. Antl považuje za nejdůležitější to, jaký postoj zaujme k Pospíšilem vypracovanému zákonu o státním zastupitelství. 

Pospíšil byl dle Antla odborník na svém místě. Nečas uvedl jako jeden z důvodů pro jeho odvolání to, že nezavedl náramky, které by umožnili domácí vězení místo zatěžování věznic vysokým počtem vězňů. Pro tyto tresty je i Antl, avšak nedokáže se k tomuto důvodu Nečase vyjádřit, neboť nezná finanční situaci ministerstva, takže je podle Antla možné, že na ně Pospíšil neměl peníze. 

Co se týče odvolání vrchního státního zástupce Rampuly, Antl s ním naprosto souhlasí a dokonce ho podle jeho slov potěšilo, neboť s ním nesouhlasil. Dle něj je ale otázkou, zda se sám rozhodoval, nebo byl manipulovaný, ale domnívá se, že v tomto případě platí spíše to druhé. 

Pospíšil chtěl jmenovat na Rampulovo místo Bradáčovou, která rozpletla korupci Davida Ratha, to však již nestihl. Současné dění, kdy někteří mediálně volají po jejím jmenování, považuje Antl za nečekané a nevídané. Podle Antla se vrcholní političtí představitelé obávají toho, že by státní zastupitelství bylo jimi neřízené. Což nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který doporučuje vybrání Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně, je. Toho je podle Antla nezpolitizovaný.

Antl je pro státního zástupce, který by se zabýval speciálně korupcí. Tato specializace musí být, neboť pachatelé jsou velmi chytří a mají náskok, takže by se někdo měl zabývat speciálně jimi. Specializované soudy na korupci jsou k ničemu, pokud budeme bez kvalitních státních zastupitelů specializovaných na korupci. Antl připustil, že to vadí některým politikům. Mezi politiky Antl zaznamenal jistou nervozitu z toho, že by se měly odkrývat některé kauzy. Za takového podrážděného politika považuje Miroslava Kalouska. 

A co se týče Parkanové? Ta by se dle Antla měla sama vydat, neboť jedině tak se jí případně podaří smýt podezření. 

Související

Červíček, Martin

Senát schválil ústavní zakotvení práva bránit se zbraní, návrh míří do Sněmovny

Senát podle očekávání schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU. Podle kritiků je ústavní novela nadbytečná. O dalším osudu předlohy, kterou dnes podpořilo 41 ze 69 přítomných senátorů, rozhodne Sněmovna.
Shiba inu

Senát vrátil do hry zpřísnění trestů za týrání zvířat, debata byla vyhrocená

Senát vrátil do hry zpřísnění trestů za týrání zvířat a provozování tzv. množíren. Za týrání zvířat by mělo hrozit místo pěti až šest let vězení. Za chov zvířat v nevhodných podmínkách, tedy za provozování množíren, by mohlo v krajním případě hrozit až deset let vězení. Změny, které dnes Senát schválil po zhruba tříhodinové debatě, jsou podle námitek právníků příliš přísné vzhledem k trestům za násilí na lidech. Spor bude muset rozsoudit Sněmovna.

Více souvisejících

Miroslav Antl Ministerstvo spravedlnosti státní zástupci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy