Nečas: Vydání Parkanové byl jediný možný krok

Praha - Rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která ve středu zbavila imunity poslankyni Vlastu Parkanovou (TOP 09) pro porušení povinností při správě veřejného majetku při nákupu letadel CASA, bylo podle premiéra Petra Nečase (ODS) jediným možným řešením. Podle mne je to logické, řekl Nečas.

"Vydání paní poslankyně Parkanové není překvapivý krok, podle mého názoru má svou logiku," uvedl premiér, který toto řešení považoval jako jediné možné. "Speciálně v situaci, kdy se ukazuje, že ne všechna zdůvodnění policie jsou jaksi podložená," dodal s odkazem na tvrzení policie, že Parkanová může za rozhodnutí, kdy už nebyla ministryní obrany. O vině podle předsedy vlády můžou rozhodnout pouze orgány činné v trestném řízení. Situace se podle něj v poslední době velmi zpolitizovala. "I proto jsem já osobně hlasoval pro," doplnil Nečas. Ke zvednutí ruky se přihlásila i místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM). "Myslím, že by se paní poslankyni nijak nepomohlo, kdybychom hlasovali proti," myslí si. Případ se podle ní musí jasně uzavřít a veřejnost musí znát všechny aspekty finálního rozhodnutí. Poslanci ve středu vydali místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání, pro vydání jich hlasovalo 117, proti 45.

Jednání o vydání trvalo téměř pět hodin, Parkanová před plénem sněmovny mluvila zhruba 50 minut. Ve své řeči rozporovala jednotlivé výňatky z žádosti policie, jejíž tvrzení opakovaně označila jako lživá či nesmyslná.

Podle místopředsedkyně sněmovny se jedná o jednoduchý spor, který spočívá v tom, zda mělo ministerstvo obrany pod jejím vedením povinnost zadat při nákupu letounů CASA posudek na cenu, či nikoliv. "Právní posudky, které mám v ruce, tvrdí, že jsem podobnou povinnost neměla," uvedla Parkanová.

Parkanová ve svém projevu také odmítla, že mohla odhadnout cenu letounů a prohlásila, že společnost, která vypracovala posudek na cenu pro policii, nemá například bezpečnostní prověrku, a proto nemohla mít detailní informace o ceně.

"Z výše uvedeného je zřejmé, že odmítám jakékoliv nařčení z trestného činu. Já nevím, co stojí za tímto obviněním. Spíš mám zatím dojem, že účelem je stíhání samotné. Stíhání totiž v politice znamená hektolitry špíny," podotkla Parkanová.

Již v úterý doporučil poslancům vydat místopředsedkyni sněmovny mandátový a imunitní výbor. Z jeho 15 členů hlasovalo pro vydání 10, čtyři se zdrželi a jeden byl proti. Pro doporučení vydat Parkanovou tak hlasovali i dva zástupci koalice.

Policie podezírá Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě veřejného majetku při nákupu letadel CASA v době, kdy šéfovala ministerstvu obrany. Parkanová totiž k nákupu letadel nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně a způsobila tak údajně státu škodu 658 milionů korun. Svá provinění však popírá a shodně s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) tvrdí, že takovou povinnost vůbec neměla.

Nákup čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun a pěti letadel L-159 schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Letadla CASA však měla od začátku minulého roku problémy s avionikou a nefungoval ani pasivní systém ochrany proti raketám. Letouny, které měly být už loni nasazené v Afghánistánu, tak dokonce část roku vůbec nesměly do vzduchu. Španělé jako kompenzaci technických problémů přislíbili vrátit jeden letoun L-159, jehož výměna byla součástí kupní smlouvy.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Vlasta Parkanová kauza: parkanová

Aktuálně se děje

před 55 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy