Proč letadla CASA? Ve veřejné soutěži by vyhrál stroj Spartan

Praha – Nákup letadel CASA je pochybný a v regulérní veřejné soutěži by vyhrál úplně jiný stroj italské výroby Spartan. Stejně tak výměna jedné CASY za české bitevníky L-159 byla pro český stát prodělečná.

Přesně k tomuto závěru došel již před třemi lety specializovaný web Aeroweb.cz. Současné vyšetřování tak pouze potvrzuje již dávno objevené. Nákup letadel byl přinejmenším nestandardní. Autor ve svém článku komparoval zmíněné transportní letouny. Spartan má delší dolet, unese větší náklad a na rozdíl od letadel CASA jsou uzpůsobeny pro rozměry palet, které využívá celé NATO. Důležité je také zmínit, že Spartan byl koncipován jako vojenský stroj, zatímco armádní verze letadel CASA je upravený civilní stroj. Závěrem je jasné prohlášení: „Pravdou je, že letoun C-27J je v některých důležitých parametrech lepší než letoun C-295M a je proto přinejmenším k pozastavení, že AČR si vybrala právě C-295M“.Výměna jednoho transportního letadla za pět bitevníků je autorem také zkritizována. Dva dala armáda ze svého, zbylé tři ale musela „odkonzervovat“. „Už znovuzprovoznění zakonzervovaných strojů bude stát dle odhadů asi 65 mil. Kč za jeden stroj. Armáda pak ještě bude potřebovat nahradit „španělské“ 159T1 novými, což bude stát přibližně po 130 mil. Kč. Dále je třeba uvědomit si zbytkovou cenu vlastních strojů, cca 200-300 mil za jeden. Prostými počty zjistíme, že pouze za L-159 pro EADS-CASA stát zaplatí přibližně 455 mil. Kč. ( 65x3+260=455). Pro srovnání, cena jednoho letounu C-295M by měla být v rozmezí 20-25 mil. USD. Z toho vyplývá, že ani jedna CASA rozhodně nebude zadarmo,“ tvrdí Aeroweb.cz.Z informací, které zatím policie k vyšetřování zveřejnila, je zřejmé, že stejné problémy se zakázkou CASA zkoumá. K tomu ještě přidává „zmizení“ 650 milionů korun, o které byla zakázka předražena.

Související

Vlasta Parkanová /TOP 09/

Vlasta Parkanová nevysoudila další miliony za nezákonné stíhání v kauze CASA

Exministryně obrany Vlasta Parkanová nevysoudila další peníze za nezákonné trestní stíhání. K již vyplacené částce ve výši 1,6 milionu korun požadovala po ministerstvu spravedlnosti dalších více než osm milionů. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 ve čtvrtek sdělila verdikt, kvůli nepřítomnosti účastníků sporu ale nepřečetla odůvodnění. 
Vlasta Parkanová /TOP 09/

Parkanová nedostane od státu další odškodnění, soud jí ho nepřiznal

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Ministerstvo se ženě již omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. 

Více souvisejících

Vlasta Parkanová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy