Michálek: Ve vyšetřovacích komisích by měli zasednout občané

Praha - Prvním krokem, který chce nezávislý kandidát Libor Michálek (za KDU-ČSL, SZ a P), jenž drtivě zvítězil v senátních volbách v Praze 2 uskutečnit, je změna jednacího řádu Poslanecké sněmovny, aby ve vyšetřovacích komisích mohli být běžní občané. Stále bude bojovat proti korupci, řekl v sobotu.

"Změna jednacího řádu sněmovny tak, aby ve vyšetřovacích komisích mohli být i běžní občané, nejenom poslanci, je moje priorita," uvedl Michálek. Jeho hlavním volebním a jak říká i povolebním mottem, byl boj proti korupci. Nestačí mu dílčí pozměnění zákona o veřejných zakázkách nebo trestní zákoník, přeje si komplexnější změny. "Zákon o financování politických stran, zákon o státní službě a i další předpisy, které nepřímo prostor pro korupci ovlivňují," uvedl.

Protikandidáta senátora Stanislava Křečka podpořila většina ostatních parlamentních stran a také kandidát za Stranu svobodných občanů Jiří Payne. "Od ODS jsem to čekal, od pana Payna se to také dalo čekat. Nečekal jsem to od TOP 09. Ale jenom to svědčí o tom, že si vůbec nedokážou představit, že by jim do té politiky vstoupil cizorodý prvek, který jim nebude skákat tak, jak v pozadí někdo píská," myslí si Michálek o politických stranách.

Nominovala ho Strana zelených, Piráti a KDU-ČSL. "Měl jsem svůj program, který měl 12 bodů. Tyto tři strany mne v tom programu podpořily, takže já tam jdu prosazovat svůj program, ne program těchto tří stran," připomíná bývalý šéf Státního fondu životního prostředí.

Michálek tak nejspíše podpoří lidovecký senátorský klub. "Jestliže bude mít název - střelím - KDU-ČSL a Nezávislí, tak si dovedu fungování v tom klubu představit," odpověděl na dotaz Mediafaxu s tím, že nestranickost v názvu musí být.

Novopečený senátor upozorňuje, že zákonodárná a výkonná moc by měla být oddělená. "Což v případě naší vlády a Poslanecké sněmovny rozhodně nepanuje. Pokud se povede řeč o zrušení některé z komor, mělo by se začít u Poslanecké sněmovny," myslí si Michálek.

Michálek zvítězil proti svému oponentu Stanislavu Křečkovi (ČSSD), hlas mu dalo 74,39 procenta voličů. Po přípitku šampaňským rozkrojil dort s nápisem: Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas.

Oslavovat chce se svými kolegy ve volebním štábu.

Libor Michálek se proslavil během svého působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Na konci roku 2010 podal trestní oznámení na tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kvůli připravovanému tendru na čističku odpadních vod. Podle současného senátního kandidáta měla být dopředu domluvená vítězná firma, ministr se údajně snažil Michálka uplatit.

K vypsání zakázky nakonec nedošlo, ministr rezignoval. Podle policie, ani státního zastupitelství, se ale podezření nepotvrdilo. Od té doby Michálek objíždí kraje a vypráví o svých zkušenostech s korupcí, která podle jeho odhadů stojí českou společnost 100 miliard korun ročně.

Související

CZK

Investiční fondy? Pozor, některé přijdou od roku 2019 o nižší zdanění

Některé z investičních fondů od příštího roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo 19procentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Změnu přináší novela zákona o daních z příjmů, která vstoupí v účinnost 1. ledna.
Libor Michálek

Hilšer vs. Michálek: Vzdát se kandidatury? Za bývalého prezidentského kandidáta se postavila řada známých tváří

Současný senátor za Prahu 2 Libor Michálek se tento týden na svém facebookovém profilu ohradil proti vyjádření Marka Hilšera. Ten v pondělním vysílání Radiožurnálu zpochybnil aktivní roli Michálka při podpoře jeho prezidentské kampaně. V důsledku toho Michálek zveřejnil mailovou komunikaci mezi ním a Hilšerem, aby dokázal, že se v jeho prezidentské kampani aktivně angažoval.

Více souvisejících

Libor Michálek Volby 2012 Senát ČR

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy