Němcová je ráda, že se pravicoví voliči v Praze 8 probudili

Praha - ODS obhájí čtyři až šest mandátů v Senátu, což je samozřejmě slabý výsledek, uvedla v sobotu místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zdůraznila, že pro občanské demokraty je klíčové neprohrát s komunistickými soupeři.

Němcová vidí jako realistické, že strana získá čtyři senátorská křesla. "Je možné, že k tomu ještě jedno dvě přibudou, ve dvou dalších obvodech vidím naději," řekla v sobotu ve volebním studiu ODS. Uznala, že čtyři mandáty z deseti možných nejsou žádný vynikající výsledek. "Bylo ale jasné, že je všechny neobhájíme," dodala.

Němcová připustila, že obzvláštní pozornost občanští demokraté věnovali Praze 8, kde z prvního místa postoupil do druhého kola Jiří Dolejš. Daniela Filipiová z ODS jej nakonec porazila. "Postup kandidáta KSČM nás šokoval a nejen nás, ale i více či méně zasvěcené pozorovatele. Myslím, že ve druhém kole si obyvatelé Prahy 8 uvědomili, že nechtějí, aby jejich obvod zastupoval komunista," uvedla."Pro nás je klíčové, abychom neprohráli tam, kde proti sobě stojí náš a komunistický kandidát," zdůraznila.

Místopředsedkyně ODS se nedomnívá, že by situaci na Praze 8 ovlivnila podpora, kterou Filipiové nepřímo vyjádřil prezident Václav Klaus. "Situace byla tak jasná, že každý pochopil sám, myslím, že obyvatelé Prahy 8 nepotřebovali, aby je někdo takto dramaticky aktivizoval," sdělila svůj názor.

Také nesouhlasí se vzkazem, který Klaus poslal na účet ODS ve čtvrtečním proslovu ke Konfederaci politických vězňů. Klaus zdůraznil, že ti, kdo volby prohráli, si z toho neodnesli dostatečné ponaučení a málo porážku přiznali. "My jsme prohru uznali, ne že ne. Také není pravda, že takový výsledek nemá precedens, má. Stejně dopadla ČSSD v krajských a senátních volbách, když byla u moci," dodala Němcová.

Občanská demokracie měla v druhém kole senátních voleb celkem desítku kandidátů, většina z nich se utkala se soupeřem z ČSSD. Definitivními vítězi jsou Filipiová za Prahu 8, Tomáš Grulich za Prahu 12, Jaroslav Kubera za Teplice a Jaroslav Zeman za Jablonec nad Nisou. V ostatních obvodech občanští demokraté prohráli. V Senátu budou mít 15 zástupců, což je v historii strany absolutní minimum.

Finále voleb do horní komory parlamentu provází nezájem voličů, průměrná účast se pohybuje pod hranicí dvaceti procent.

Související

Ilustrační foto

Lidovci se kasají úspěchem, který neexistuje

Praha – Od krajských voleb již nějaký čas uplynul a tak si v KDU-ČSL řekli, že mohou trochu přikrášlit realitu. Jak jinak totiž pojmenovat zavádějící tvrzení na webu strany, že krajské volby byly nebývalým úspěchem strany.

Více souvisejících

Volby 2012 Senát ČR Miroslava Němcová

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy