Sociální demokracie získala většinu v Senátu, levici chybí k ústavní většině jeden hlas

Praha - ČSSD se po sečtení výsledků 2. kola doplňovacích voleb do Senátu bude moci v příštích letech opírat o většinu 46 senátorů z celkového počtu 81, kteří v horní komoře zasedají. Stačí jim tak případně sehnat podporu pouze tří senátorů jiných stran či nezávislých k dosáhnutí ústavní většiny.

ČSSD je nejsilnější stranou v Senátu, kde bude zasedat 46 jejich zástupců. V letošních senátorských volbách obhajovali pět z 38 křesel. Do druhého kola se přitom probojovalo 23 jejich kandidátů, z nichž uspělo 13. K získání většiny v Senátu (41 křesel) jim přitom stačilo obhájit osm mandátů.

Se šestačtyřiceti mandáty tak sociálním demokratům chybí jen tři hlasy k případné ústavní většině.

Do druhého kola také postoupilo 12 kandidátů KSČM. Ti přitom ve volbách obhajovali pouze jedno ze svých dvou senátorských křesel. Dobrou výchozí pozici se jim však nepodařilo využít, když nakonec uspěl jediný jejich kandidát. V příštích letech tak bude komunistická strana opět disponovat hlasy dvou senátorů. Vzhledem k výsledku ČSSD tak levice nedosáhne o jeden hlas na ústavní většinu.

Kandidáti ČSSD a KSČM se spolu střetli v 10 obvodech. Devětkrát zvítězili zástupci sociální demokracie a pouze jednou komunista.

ODS, která obhajovala 14 mandátů, měla své kandidáty v deseti obvodech. Uspěli čtyři jejich zástupci, v Senátu tak budou mít občanští demokraté 15 křesel.

Kandidáti největších parlamentních stran ČSSD a ODS se utkali v šesti obvodech. Sociální demokraté vyhráli ve čtyřech obvodech, občanští demokraté ve dvou.

Ve dvou obvodech voliči rozhodovali i mezi kandidátem ODS a KSČM. V obou případech zvítězili občanští demokraté.

Jejich koaliční partner TOP 09 a Starostové, který obhajoval tři mandáty, měl své kandidáty jen ve dvou obvodech, avšak oba v druhém kole uspěli, když porazili své soupeře právě z ODS. Jeden z úspěšných kandidátů Starostů však kandidoval v koalici s jinou politickou stranou (HOPB). V Senátu tak budou mít celkově čtyři své zástupce.

V Senátu tak v příštích letech usedne 46 senátorů ČSSD, 15 za ODS, pět za KDU-ČSL a čtyři za TOP 09 a Starostové. Dále do senátorských lavic usednou dva zástupci komunistů a Severočechů a dva nezávislí kandidáti. Po jednom zástupci bude mít SPOZ, hnutí Ostravak a Strana zelených. Uspěl také jeden kandidát koalice KDU + NV a jeden za koalici Strany zelených, KDU a Pirátů.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR Volby 2012

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy