KDU-ČSL: Je to krásný výsledek a zároveň výzva

Praha - Křesťanští demokraté jsou spokojení s výsledkem druhého kola voleb do Senátu, ve kterém zvítězili všichni tři jejich kandidáti. Podle místopředsedy strany Pavla Svobody je to i další motivace k budování obnovené strany.

"Tyto senátní a krajské volby potvrdily, že dobré výsledky v předchozích komunálních volbách nebyly náhodou a že voliči, kteří nám přechodně odešli v roce 2010, se k nám vracejí," řekl Svoboda. Podle straníků je totiž KDU-ČSL pro voliče alternativou proti levici i proti pravici.

"Řada našich kandidátů skončila těsně před branami druhého kola senátních voleb na třetím, případně čtvrtém místě. Osobností je dost a je na čem dál budovat obnovenou KDU-ČSL," připomenul místopředseda.

Do druhého kola postoupili nakonec tři kandidáti - Libor Michálek za koalici KDU-ČSL, Strany zelených a České pirátské strany, Zdeněk Brož za koalici KDU-ČSL a Nezávislou volbu a svůj mandát obhajoval ve Vsetíně senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. Dva senátoři tedy kandidovali za koalici více stran. Nad tím, jestli nakonec vstoupí do senátorského klubu lidovců, si povzdechl Petr Pithart, který společně s Václavem Koukalem letos své senátorské křeslo neobhajoval. Místopředseda Svoboda z toho ale strach nemá. "Jestli se někdo bude víc cítit být v dresu toho nebo onoho partnera, je méně důležité než to, že bude zastávat pozice hodnotové politiky, kterou prosazuje KDU-ČSL," myslí si.

Jak se nakonec poskládá senátorský klub, je otázkou. "Ve druhém kole byla zvolena řada lidí, kteří jsou nám názorově velmi blízcí, takže možná, že ten senátorský klub bude ještě větší, než jaký byl před volbami," doufá Svoboda. Podobně to vidí i předseda strany Pavel Bělobrádek. "Náš klub bude bezpochyby pokračovat dál. Jde jen o to, zda bude posílen o některé další osobnosti z těch nezařazených senátorů a senátory jiných skupin a jestli se tak udělá smíšený klub," řekl.

Dík za úspěch ve volbách zněl ve volebním štábu strany především směrem k voličům, kteří ve druhém kole přišli k urnám. "Současné odhady volební účasti jsou tristní. Demokracie je pro angažované lidi. Jednou za čtyři roky jít k urně, vhodit tam nějaký hlas a myslet si, že jsem udělal dost pro demokracii, to je velmi smutný pohled," posteskl si Svoboda.

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda Volby 2012

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy