Liška: Zvolení Wagnerové do Senátu je vítězstvím a svátkem demokracie v zemi

Brno - Drtivé vítězství bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové v druhém kole voleb do horní parlamentní komory v Brně je vítězstvím a svátkem demokracie v Česku. Agentuře Mediafax to v sobotu řekl Ondřej Liška, předseda Strany zelených, s jejichž podporou Wagnerová kandidovala.

Liška tak úmyslně parafrázoval výrok premiéra Petra Nečase (ODS), který letos na jaře při odchodu Wagnerové z Ústavního soudu řekl, že její penzionování je pro Českou republiku svátkem demokracie.

Zároveň je vítězství Wagnerové i dobrou zprávou o tom, že se stavem společnosti to není tak zlé, jak se na první pohled zdá, soudí dále Liška.

"Ukázalo se, že peníze v této zemi stále ještě neznamenají všechno, že ne všichni se dají koupit nebo zkorumpovat," prohlásil Liška. Dodal, že Wagnerová dokázala neokázalou, občanskou kampaní a silou své osobnosti drtivě porazit v druhém kole voleb šéfku odborů Stanislavu Slavíkovou, kandidátku sociální demokracie. Šéf zelených připomněl, že emeritní ústavní soudkyně v prvním kole navíc převálcovala i ostatních devět kandidátů, z nichž někteří se těšili penězům i masivní podpoře zavedených stranických sekretariátů.

Wagnerová získala v Brně v druhém kole hlasování 73,75 procenta hlasů. K urnám přišlo v obvodu Brno-město 14,85 procenta voličů.

"Eliška Wagnerová naznačila cestu, kudy by se mohly ubírat i ostatní politické strany," řekl Liška. Dodal, že úspěšná senátní kandidátka vedla kampaň slušně, mezi voliče chodila osobně. "Náklady na celou kampaň přitom nebyly vysoké, jen zhruba kolem šesti set tisíc korun," řekl.

Při výběru brněnské seniorky podle něj u voličů převážila síla osobnosti bývalé soudkyně. "Ukazuje se, že slušnost a mravní integrita jsou stále ještě atributy, na které lidé u nás slyší," uzavřel Liška, jehož strana se díky úspěchu Wagnerové a Libora Michálka stala po třech letech mimo vrcholovou politiku opět parlamentní stranou.

Související

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Šéf bavorské AfD Bystroň se zbláznil? Držím palce Merkelové, přiznal. Ne, vážně...

Praha – O víkendu v Berlíně proběhly zemské volby. Očekávalo se, že Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové propadne a že voliči dají velký počet hlasů antiimigrační Alternativě pro Německo (AfD). Předpovědi se splnily jen napůl, Petr Bystroň, německý politik českého původu a šéf bavorské AfD paradoxně doufá, že Merkelová zůstane co nejdéle. Proč, to vysvětloval v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu.

Více souvisejících

Ondřej Liška Senát ČR Volby 2012

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy