S koalicemi nadále nepočítáme, tvrdí šéf Pirátů

Praha - Libor Michálek, kterého podpořili Piráti, Strana zelených a KDU-ČSL je výjimkou, do parlamentních voleb s koalicemi nepočítáme, řekl v sobotu předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Michálkovo vítězství vnímá jako úspěch mladé strany.

"Neděláme si monopol na transparentnost, ale koalice do voleb v rámci celostátní politiky skutečně nepřichází v úvahu, protože strany nenabízejí nic nového a Piráti jsou v tomto naprosto unikátní," řekl Mediafaxu Bartoš. Strany by podle něho často musely popřít svou existenci a důvody, proč vůbec do politiky jdou. Těmi jsou podle něj různé mocenské cíle. "To my jako Piráti nemáme. Naším cílem je získat křesla, abychom to mohli otevřít a ukázat, jak politika funguje těm lidem, kteří následně budou, nebo nebudou participovat na politice," dodal.

Vítězství Michálka, který v druhém kole senátních voleb v Praze 2 získal skoro tři čtvrtiny hlasů, nechce označovat za historické. Připomíná, že Piráti v rámci Evropy již zaútočili na berlínský parlament, europoslanecké posty a před měsícem se jim povedlo obsadit starostenskou pozici ve Švýcarsku. "Není to stoprocentní pirátský senátor, ale je to zase věc, kdy relativně nově vzniklé hnutí, pět let staré, reflektující 21. století, staví osobnosti typu Libor Michálek," doufá i v další vítězství Bartoš.

"V roce 2014 jdeme stoprocentně do Poslanecké sněmovny a do europarlamentu," tvrdí. Piráti se podle jeho slov snaží vychovávat voliče od úzkého věku, až do 18 let, kdy doufají v jejich hlasy.

Zároveň by uvítal zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu. "Třeba ve Finsku je šestimístná koalice, kde jsou zastoupeni od komunistů po křesťanské demokraty a funguje to, protože musí hledat širší konsensus," upozorňuje na severské řešení.

Pirátům se často vyčítalo, že nominovali Michálka, který je například zastáncem potratů. "To není v jeho programu a i v jeho prohlášení, na základě kterého byl nominován, bylo řečeno, že při otázkách, které by byly sporné, nebo prostě nevhodné pro platformu podpory těchto tří stran, se zdrží hlasování," připomíná. Michálek podle něj splňuje požadavky Pirátů na transparentní stát a otevřenost.

Doufá, že bude dodržovat program, díky kterému ho občané zvolili. "Když nebude, tak si na něj posvítíme," tvrdí předseda Pirátů.

Libor Michálek se proslavil během svého působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Na konci roku 2010 podal trestní oznámení na tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kvůli připravovanému tendru na čističku odpadních vod. Podle současného senátního kandidáta měla být dopředu domluvená vítězná firma, ministr se ho údajně snažil uplatit.

K vypsání zakázky nakonec nedošlo, ministr rezignoval. Podle policie, ani státního zastupitelství, se ale podezření nepotvrdilo. Od té doby Michálek objíždí kraje a vypráví o svých zkušenostech s korupcí, která podle jeho odhadů stojí českou společnost 100 miliard korun ročně. Nyní chce jako senátor prosadit změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, aby se ve vyšetřovacích komisích mohli objevovat i občané.

Související

Jakub Michálek

Původní návrh pandemického zákona podle Pirátů zaváděl vysoké pokuty

V návrhu pandemického zákona byla podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka přílišná výše pokut například za nenošení roušky, činit by mohly až 100.000 korun. Piráti chtějí hranici snížit. O zákonu dnes budou opět jednat lídři stran, nyní k němu zasedá část vlády. Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana nepřipadá další prodloužení nouzového stavu po 28. únoru v úvahu.

Více souvisejících

pirátská strana Volby 2012 Libor Michálek

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy