Nečas je zdrcený: Neúspěch ODS je moje vina! Přijde sebereflexe?

Praha - Premiér a předseda občanských demokratů připustil, že jeho strana neuspěla a zažívá velký odliv voličů. Zároveň dodal, že je nesmírně rád, že KSČM nezopakovala úspěch z krajských a prvního kola senátních voleb.

Výsledek druhého kola senátních voleb označil předseda ODS Petr Nečas za neúspěch strany. "Průměrný zisk je sedm až deset křesel. My jsme obhájili čtyři, takže je jasné, že jsme neuspěli," spočítal premiér. Dodal, že občanští demokraté přijímají stanovisko voličů s pokorou a budou pracovat na nápravě. Odmítl však sdělit, jak chce voliče přilákat zpět. "Představu mám, ale oznámím ji až svým spolustraníkům na brněnském kongresu," dodal.

Připustil, že vina za neúspěch v senátních volbách dopadá na jeho hlavu. "Za každé volby, krajské i senátní, je samozřejmě zodpovědné vedení strany a ze všeho nejvíc její předseda," uvedl. Momentálně ovšem neplánuje vyvozování žádných osobních důsledků. "Dva týdny před volebním kongresem ODS by to byl nesmysl, tam se všechno rozhodne. Navíc se nedomnívám, že neúspěch a propad ODS způsobuje jenom její předseda, tak jednoduché to není. Kdyby bylo, stačí odvolat předsedu a je hotovo," zažertoval premiér, i když moc důvodů k veselí nemá. Jeho pozici kromě prohraných voleb ohrožuje i šestice rebelujících poslanců uvnitř ODS, kteří mu vyčítají odklon od tradičních hodnot strany.

Nečas má odlišný názor na to, proč ODS zažívá odliv voličů. "Naši stoupenci nám odpustí kompromisy i programové ústupky. To, co nám neodpustí, je nejednotnost a vnitřní rozkol. Kompromis je ostatně nezbytný základ koaliční vlády, bez něj to nejde," zmínil předseda strany. Naopak rebelové, ale i dosud loajálně hlasující jednotlivci jako Hynek Fajmon nebo Boris Šťastný se domnívají, že ODS ztrácí postavení, protože opouští pravicový program a rozpouští se ve středové politice.

Občanská demokracie měla v druhém kole senátních voleb celkem desítku kandidátů, většina z nich se utkala se soupeřem z ČSSD. Uspěli Jaroslav Kubera v Teplicích, Tomáš Grulich v Praze 12, Daniela Filipiová v Praze 8 a Jaroslav Zeman v Jablonci nad Nisou.

Jedním z nejsledovanějších duelů byl ten na Praze 8, kde proti sobě stála Daniela Filipiová z ODS a Jiří Dolejš z KSČM. Dolejš do druhého kola postoupil z prvního místa, na Filipiovou měl náskok rovné stovky hlasů. Postup komunistického kandidáta v hlavním městě označili politologové za historický a alarmující. Ve druhém kole se situace naprosto otočila a Filipiová Dolejše drtivě porazila. "Lidé, se kterými jsem se během tohoto týdne setkávala, mi říkali, že v prvním kole nevolili, protože jsou prostě otrávení z politiků. Pak se ale zděsili, že by je měl reprezentovat komunista a šli k volbám. Já jsem ve druhém kole získala mnohem více hlasů než v prvním, to je neobvyklé. Účast mezi prvním a druhým kolem obvykle klesá," dodala Filipiová na sobotní povolební tiskové konferenci.

Občanští demokraté budou mít v Senátu patnáct křesel, což představuje stranické historické minimum. Horní komora však již předtím měla levicovou většinu. "Takže kvalitativně se tam situace nemění, Senát prostě bude dál posílat zákony zpátky sněmovně," podotkl Petr Nečas.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas ODS Volby 2012

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy