Politologové: Voliči demokratických stran se spojili proti komunistům

Praha - Neúspěch KSČM, která z 12 kandidátů v druhém kole voleb do Senátu získala pouze jednoho senátora, je způsoben tím, že se proti nim spojili voliči demokratických stran. Agentuře Mediafax to v reakci na výsledky voleb v sobotu řekl politolog Rudolf Kučera.

"Jsem především rád, že KSČM nedosáhla v druhém kole takový výsledek, jaký se po prvním kole očekával. Ukázalo se, že voliči demokratických stran se dokázali spojit, aby tady tu možnost eliminovali," řekl Kučera. Že komunisté uspějí pouze v jednom z dvanácti obvodů, kde měli své kandidáty, nečekal ani další politolog Jiří Pehe. "Tipoval jsem, že budou mít čtyři až pět senátorů. Je to tak ještě horší výsledek, než jsem myslel," uvedl Pehe pro Českou televizi.

Další z politologů Bohumil Doležal vnímá výsledek KSČM jako totální propadák. "Ukázalo se, že takové ty pověsti o tom ukázněném komunistickém elektorátu zase až tak moc neplatí, protože když srovnáte počet voličů pro komunistické kandidáty v 1. a 2. kole, tak většinou v tom druhém je o dost menší. A protože volební účast byla opravdu příšerná, druhá nejhorší v historii Senátu, tak spousta i komunistických voličů do voleb nešla," komentoval Doležal.

Na čem se politologové také shodují, je, že výsledek voleb byl velkým neúspěchem především ODS. Ta obhájila jen čtyři ze 14 senátorských křesel a její senátorský klub tak zeštíhlí na 15 senátorů. "Slabý výsledek ODS se dal očekávat. Je to znamení postupného sestupu ODS," uvedl Kučera s tím, že je to i důsledek nepopulárních reforem.

"Ve dvou nesocialistických soubojích, kde nebyl ani kandidát ČSSD, ani komunista, je shoda v tom, že v obou prohrál kandidát ODS. Občanská demokracie tedy nedopadla moc dobře a myslím, že je to důsledek jakéhosi rozpadu v té straně, který se velmi podobá tomu, jaký tam panoval na konci Topolánkovy vlády a myslím, že mají i stejný zdroj," dodal Doležal.

Naopak jako úspěch hodnotí odborníci vítězství ČSSD ve 13 obvodech. Sociální demokraté tak budou mít nadpoloviční většinu v Senátu se 46 senátory z celkových 81. " Je to přeci jen slušný úspěch," zhodnotil Kučera výsledek. Volby podle něj už nejsou hlasováním voličů levice a pravice a sociální demokraté jsou vnímáni na rozdíl od komunistů jako demokratická strana. Navíc úspěch sociálně orientovaných stran je trendem ve většině Evropy.

"Prostě takto ten politický život vypadá, a to zvlášť v současné Evropě, kdy vlády bojují s nezaměstnaností a se sociálními problémy a většinou je to tak, že pravice na to doplácí," dodal Kučera. Politolog Roman Joch zdůraznil, že senátní volby fungují jako protiváha a až se ČSSD stane vládní stranou, budou v Senátu opět posilovat pravicové strany.

Opatrný v hodnocení výsledku sociálních demokratů je Bohumil Doležal. "U ČSSD je to zajímavé. Z deseti obvodů, kde stál proti sociálnímu demokratovi komunista, tak tam to sociální demokraté vyhráli v devíti. V těch třinácti obvodech, kde stála ČSSD proti jiné partaji, vyhrála ČSSD jen ve čtyřech případech. Čili to není zas tak nic moc," zhodnotil Doležal s tím, že zajímavý je také fakt, že tam, kde stála ČSSD proti jinému než komunistickému kandidátovi, dostala ve třech případech víc hlasů než v prvním kole. "Z toho usuzuji, že v těchto třech případech zafungovalo tiché spojenectví mezi ČSSD a KSČM," dodal politolog.

Sociálním demokratům také s jejich 46 senátory chybí pouze další tři hlasy k ústavní většině v horní komoře. Ve spojení s komunisty dokonce jen jeden. Sehnat by jej díky složení Senátu, ve kterém jsou i nezávislí senátoři a zástupci některých úspěšných regionálních hnutí, nemusel být neřešitelný problém. Podle politologů však v současné době ústavní většina v Senátu nemá téměř žádný význam.

"Jestli je nebo není ústavní většina v Senátu, není podstatné. Mnohem důležitější je Poslanecká sněmovna a onen politický obrat se může dokončit teprve po volbách do ní," vysvětlil Kučera s tím, že v současné době by ani ústavní většinu nebylo v Senátu k čemu využít.

Obdobně to vidí i Doležal. "To má hodnotu nanejvýš symbolickou. Role Senátu je prostě blokovat vládu, což plní úspěšně a bude ji blokovat dál, ať už má ústavní většinu nebo prostou. To fakticky vůbec nic neznamená," dodal.

Zajímavé jsou podle Doležala také výsledky některých nezávislých kandidátů. Konkrétně ho zaujal výborný výsledek Elišky Wagnerové (nezávislá za SZ), Libora Michálka a Tomia Okamury. "Paní Wagnerová je to, co se označuje v Klausově okruhu opovržlivě jako 'pravdoláskař', pan Michálek je takový případ nelítostného bojovníka proti korupci a pan Okamura je případ podnikatelského spasitele. Nechci to přeceňovat, ale je to signál toho, že takoví lidé mají v současnosti důvěru veřejnosti," zhodnotil politolog.

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe Volby 2012

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy