Byl takový rozsah amnestie záměrný? Nebo je Klaus opravdu tak neschopný?

Praha – Amnestie vyhlášená dosluhujícím prezidentem Václavem Klausem šokuje většinu české společnosti. Michal Komárek z Literárních novin si ve zmíněném médiu klade otázku, zda je rozsah amnestie záměrný či projevem neschopnosti.

Podle rozsahu amnestie je možné, že mezi osvobozenými by mohl být i nepravomocně na devět let odsouzený soudce Jiří Berka. Ten hraje ústřední roli v kauze konkurzní mafie. Berka měl dle obžaloby posílat do konkurzu firmy pomocí zfalšovaných dokladů, což mělo vést ke škodě 250 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že se vyhlášená amnestie týká i těch, kteří jsou stíhaní přes osm let, měl by být podle Komárka osvobozen. A k čemu to povede?

„Pokud bude Berka osvobozen, nastoupí zpátky na ústecký krajský soud, bude soudit a stát mu dorovná i plat – během stíhání bral totiž pouze poloviční výplatu. Půjde o částku v řádech milionů korun," uvádí v Literárních novinách Komárek.

Trestní stíhání trvá déle jak osm let i u manažerů, kteří vytunelovali H-Systém, čímž způsobili dokonce miliardovou ztrátu a tisíci lidem zkomplikovali život. A tak je to i s manažery Union Banky, kteří poškodili 130 tisíc lidí a způrobili ztrátu sedmnácti miliard.

„Smysluplnost amnestie pro méně závažné trestné činy v podmínkách přeplněných českých věznic zpochybňuje málokdo. Je ale otázka, zda její rozsah je záměrně zacílen i na výše uvedené typy kriminálníků, nebo je založen na neschopnosti těch, co amnestii připravovali a schvalovali. Kromě prezidenta a jeho týmu byli s amnestií před jejím vyhlášením seznámeni a souhlasili s ní i premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Pavel Blažek" dodává.

Související

Ústavní soud ČR

Bývalý soudce Berka podal ústavní stížnost, odpykává si trest za zmanipulované konkurzy

Bývalý ústecký soudce Jiří Berka, jenž si má za zmanipulované konkurzy odpykat sedm let ve vězení, podal ústavní stížnost. Na Ústavní soud se postupně obracejí také někteří další aktéři vleklé kauzy. Tresty jim letos potvrdil Nejvyšší soud, zrušil jen propadnutí majetku u části odsouzených, pokládá je za špatně podložené a také nadbytečné, i s ohledem na délku řízení.

Více souvisejících

Jiří Berka amnestie Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy