Přepočítávat koníčky nebudeme, rozčílil se Senát. Zákon o NKÚ smetl se stolu

Praha - Čtyřicet senátorů se ve středu zdrželo hlasování o změně Ústavy, kterou by Nejvyšší kontrolní úřad mohl dohlížet i na hospodařen obcí, krajů a firem, kde má stát podíl. V Poslanecké sněmovně získal zákon širokou podporu, horní komora ale jeho legislativní cestu utnula.

I když ve sněmovně se politici napříč politickým spektrem shodli na ústavním posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), v Senátu úprava podporu nezískala. Jelikož se jedná o ústavní zákon, norma se nevrací do sněmovny a její život končí. NKÚ bude nadále dohlížet na státní rozpočet a hospodaření státu. Obce, kraje a firmy s vlastnickým podílem státu do jeho kompetence spadat nebudou.

Senátoři se bouřili především proti tomu, že v České republice je špatně nastavený celý systém kontrol a navržená změna Ústavy je nekoncepční. "Rozpočet se nezvyšuje, ani úředníků nemá přibýt, přesto by měl úřad provádět kontroly navíc. NKÚ může ročně zvládnout kontroly v jednotkách obcí. Při více než 6000 obcí by se ta poslední obec hned tak nedočkala, jednou za tři sta let by byla kontrola. Zákon neřeší rozpočet a obecně metodiku kontrol, to je pak jen plácnutí do vody. Kdo nebude hlasovat pro, bude v médiích za lumpa a korupčníka. Já to odmítám, jsem starosta 19 let, máme šedesát procent podpory, ne proto, že občas opravíme chodník, ale protože na radnici nekrademe," shrnul Petr Vícha (ČSSD).

I ostatní senátoři, kteří jsou starostové či primátoři, upozorňovali na to, že už teď se obce a města potýkají s velkým množstvím kontrol. "Problém je v provázanosti kontrol. Uvedu příklad: stavěli jsme byty z dotací pro nízkopříjmové obyvatele. Musíte mít stavební povolení, dokumentaci, ohlídat přidělování bytů, jestli byty mají patřičnou velikost. Po poskytnutí dotace přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, celý den kontrolovalo a řeklo, že vše v pořádku. Pak přišel finanční úřad, po roce, tři dny kontroloval a řekl, že vše je v pořádku. Za tři roky přišli z NKÚ, byli tam tři měsíce, chtěli zamykatelnou místnost a řekli, že vše je v pořádku. To nemá smysl," uvedl Vícha a se svými příklady se přidali i například Jaroslav Kubera (ODS) nebo Jan Horník (BEZPP).

"My máme prostě špatný systém kontrol, o to jde, když vám přijde pátá kontrola, která přepočítává koníčky na dětském hřišti, musíte si říci, že tady je něco špatně. Jde o systémovost. Já jsem schopen zvednout ruku pro zákon, ale nikdo mě nepřesvědčí o tom, že jde o systémový krok, jestli se NKÚ nerozšíří, personálně neposílí a dostane na starosti více než šest tisíc obcí. Něco by se mělo udělat se systémem kontrol," vyjádřil názor většiny Luděk Jeništa (BEZPP).

Senátoři se také obávali, že by NKÚ zasahoval do politických rozhodnutí zastupitelstev, což je podle nich nepřijatelné. Eliška Wagnerová obhajovala, že tak to není - obec si podle ní může vybrat, jaký projekt chce, ale uskutečnit ho musí "košer způsobem." "Ať si klidně postaví útulek pro psa, ale jestli to bude za sto tisíc nebo deset milionů, na to by měl dohlédnout nezávislý orgán, jako je NKÚ," zmínila.

Senát pak zamítl i prováděcí zákon, který způsob kontroly upravoval. Jednalo se o normu, na které se sněmovna dlouho hádala, jestli bude do gesce NKÚ patřit i ČEZ. Poslanci se shodli, že NKÚ dohlédne na firmy, kde má stát aspoň padesátiprocentní podíl, ale ne u těch, jejichž akcie se obchodují na burze - to je v současnosti pouze ČEZ. Prováděcí zákon se do sněmovny ještě vrátí, ale bez schválení ústavní změny nemá, co by reguloval.

"Odpor některých senátorů je nepochopitelný," sdělila v tiskové zprávě vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). U obcí a krajů by NKÚ prověřoval jen zákonnost, nikoli efektivitu vynakládání peněz, připomněla. Z nepřijetí ústavní novely Peake viní opoziční ČSSD, která má v horní komoře většinu. Sněmovnou prošly obě předlohy hladce i hlasy opozice.

Předlohy se naopak v Senátu zastali například Jiří Dienstbier (ČSSD) a Vladimír Dryml (SPOZ).

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR nkú hospodaření

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy