Krize Nečasovy vlády: Aféry, které nám může svět "závidět"

Praha - Vláda premiéra Petra Nečase má za sebou už téměř tři roky vlády, které ovšem nepatřily k těm nejklidnějším. Už několikrát měla namále a teď bojuje o přežití znovu.

Exprezident Václav Klaus vládu jmenoval 13. července 2010, ale už v prosinci téhož roku ČSSD vyvolala první hlasování o nedůvěře. Důvodem byla korupce na Státním fondu životního prostředí. Vláda první zkoušku sice ustála, ale nastala první (a zdaleka ne poslední) výměna ministra. Demisi podal ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Už po půl roce vypukla další krize. Příčinou bylo tentokrát nejasné financování poslanců Věcí veřejných. Zatímco Jaroslav Škárka tvrdil, že od Bárty dostával peníze za loajalitu, podle Bárty se jednalo o půjčku - například na nákup oblečení. Odvolací soud dal Bártovi nakonec v roce 2012 za pravdu, v dubnu 2011 ho však kauza stála post ministra dopravy. Spolu s ním rezignoval i Radek John na křeslo ministra vnitra. Zároveň odešel i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, jehož demisi (mimo jiné) Věci veřejné požadovaly, aby zůstaly v koalici.

Kontroverzní Bátora ohrozil koalici

Po vládní bouři však Věci veřejné neměly dostatek ministerských postů - koaliční smlouva jim zaručovala čtyři. Personální výměna tedy nekončila. Z ministerstva dopravy byl odvolán nestraník Radek Šmerda a v křesle ho vystřídal Pavel Dobeš. Karolína Peake, pro kterou chtěly VV post ministryně spravedlnosti, získala "cenu útěchy" - stala se místopředsedkyní vlády, předsedkyní Legislativní rady vlády a předsedkyní Vládního výboru pro koordinaci boje proti korupci.

Dalším problémem byl personální šéf ministerstva školství - kontroverzní Ladislav Bátora. Poté co se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem vzájemně pozuráželi, TOP 09 prohlásila, že pokud Bátora zůstane v úřadu, ona ve vládě končí. Josef Dobeš ho nakonec odvolal a Bátora poté, co ještě vystřídal post ministrova vicekancléřem pro majetkové věci a jeho poradce, konečně v prosinci 2011 skončil.

Odkloněný ministr a maminčin účet

Ještě téhož podzimu došlo k dalším vyhazovům. Ministra zemědělství Ivana Fuksu vystřídal Petr Bendl. Petr Nečas uvedl, že byl s jeho prací dlouhodobě nespokojen. Pravdou ale také je, že patřil do tábora Nečasových odpůrců, který "vedl" Petr Tluchoř. Zároveň byl také "odkloněn" ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který nevysvětlil, jak se dostalo 16 milionů na matčin účet. Kocourek tvrdil, že je zde ukryl, nebo jak on říká "odklonil", v době rozvodu před svou manželkou. Palčivější otázka však je, jak si takový balík vydělal. Kvůli nejasným majetkovým poměrům a bytu na Floridě skončil i ministr kultury Jiří Besser a vystřídala ho Alena Hanáková.

V dubnu 2012 ohlásila místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake odchod z této strany a založila novou politickou platformu LIDEM. Spolu s ní odešel například Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a další čtyři poslanci. Postupně se ke straně přihlásili i další poslanci a Nečas vypověděl Věcem veřejným koaliční spolupráci a spojil se s platformou Karolíny Peake.

Peake na otočku na ministerstvu obrany

Peake se zároveň 20. prosince stala ministryní obrany, ale nedala se označit ani za zimní královnu. Po osmi dnech v úřadu ji Nečas odvolal. Rozčílilo ho především její propuštění 1. náměstka Vlastimila Picka. Další vládní krize byla na spadnutí, ale strana LIDEM si odchod z koalice nakonec rozmyslela.

Když se to sečte, jedinými ministry, kteří přežili od začátku vlády jsou ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankonvský. Přestože Nečas koalici nazval "koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci", právě korupčí aféry ji táhnou ke dnu. A je otázkou, jestli poslední krizi ustojí.

Související

Rumunsko, ilustrační foto

Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby

Vývoj událostí posledních dní ukazuje, že nejsme jedinou evropskou zemí, která se potýká s vládní krizí. Zatímco u nás se pouze řešilo, kdo převezme vedení resortu kultury, Rakousko, Itálie a nově i Rumunsko čelí hrozbě předčasných voleb. Rumunská premiérka Viorica Dancialová bude muset po odchodu koaličního partnera hledat podporu u jiných politických stran. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

vládní krize Vláda ČR Petr Nečas

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy