Kalousek útočil na Zemana ve Sněmovně, pak ho seřval Bárta

Praha - Poslanci dnes vůbec poprvé hlasují o rozpuštění Sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Na úvod vystoupil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, píše iHned.cz. "Nepřišli bychom s tímto návrhem, kdybychom nebyli přesvědčeni, že rozpuštění sněmovny není nejlepším řešením současné politické krize pro Českou republiku a pro občany," prohlásil. Podle něj byla společnost šikanována reformami bývalé vlády a narostlo i sociální napětí. 

Podle Miroslava Kalouska by v případě rozpuštění sněmovny šlo o cestu k autokracii. "Volby by nějaké byly, konečné slovo by ale měl prezident republiky. Nerozhodovaly by ani stranické sjezdy. Řešením nejsou předčasné volby," uvedl. Obává se, že při předčasném ukončení mandátů všech poslanců by byla nová vláda dosazená Zemanem bez kontroly. 

Řeční předseda Věcí veřejných Vít Bárta, který se pustil do předřečníka Kalouska. "Reálný predátor, která ničí politickou kulturu v této zemi a znásilňuje ústavu, si dovolí osočit prezidenta zvoleného přímou volbou miliony lidí, ústavním predátorem, tomu si nedá říct jinak, než velmi nízký útok," zahřímal. "Stojednička je prohnilou zkorumpovanou strukturou, kterou držely pohromadě jen penězovody. Prezident má právo uplatňovat svou sílu proti zkorumpované sněmovně.," dodal.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka nepovažuje sestavení vlády Jiřího Rusnoka za riziko, stejně jako rozpuštění sněmovny. "Prezident jasně řekl, že Česká republika je parlamentní demokracií, proto očekávám, že po volbách pověří vítěze voleb sestavením vlády. Nemyslím si, že máme nějakou garanci, pokud budeme dávat prezidentovi ultimáta," řekl

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyčinil vládě Petr Nečase, že byla hrozbou pro demokracii. "Vždyť jste demokracii ponižovali každým rokem. Vzpomeňte si na sloučení kontrolního a petičního výboru, takže poslanci nestíhají práci," dal za příklad. Podle něj stranám koalice není možné věřit. "Karel Schwarzenberg říkal, že je pro předčasné volby, a pár dní poté jste proti. Lze vám věřit?

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda odbočil a hovoří o případu stíhání tří exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře, který považuje za útok státního zastupitelství. "To, co se děje teď Petrovi Nečasovi, se může za týden stát vám. Jinak můžeme politiku rozpustit a nechat vládnout pana Ištvana," zmínil jméno žalobce, který má kauzu uplácení politiků za podporu vládě Petra Nečase na starosti.

Zbyněk Stanjura, poslanec občanských demokratů, srovnal přístup sociální demokracie dříve a nyní. Podle něj, když měla strana nízké preference, po předčasných volbách nevolali. "Když ČSSD získali ve volbách do Evropského parlamentu 2,6 procenta, nechtěli rozpustit sněmovnu ale jen vyměnili po skandálu s penězi premiéra Stanislava Grosse. Teď máme většinu my a vy chcete volby," konstatoval.

Podle Karolíny Peake, šéfky nejmenší strany bývalé koalice, by měla vláda s ODS a TOP 09 pokračovat, protože jako první naplňovala protikorupční program. "Osmička poslanců strany LIDEM nepodpoří rozpuštění Sněmovny," dodala.

Pro rozpuštění Sněmovny je potřeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat poslanci za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří.

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že Sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Nechceme návrat koaliční vlády, raději předčasné volby, říkají sociální demokraté. A i když třípětinovou většinu pro svůj návrh nejspíš nezískají, udělají pro to ze své strany všechno. „Všichni poslanci sociální demokracie budou v Poslanecké sněmovně a všichni budou hlasovat pro rozpuštění sněmovny," tvrdí první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

„Pokud pro to nebude dostatek hlasů, tak to znamená, že tady někdo hraje politické hry. Ve skutečnosti argumenty pro to, aby se protahovala krize, nejsou. Pokud se někdo tváří, že je má, tak hraje falešnou hru. Ve sněmovně můžeme tu věc rozřešit velmi čistě a velmi rychle," míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Rozpuštění sněmovny podpoří i komunisté. „Už je to skoro dva roky, co jsme na tiskové konferenci poprvé tuto možnost zvedli jako možnost, která nám připadala nejlepší a nejčistší a nemáme důvod z toho ustupovat. Naši poslanci a poslankyně, všichni budeme hlasovat pro," potvrzuje šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Také podle lídra Věci veřejných Víta Bárty by politici měli vyslechnout „přání voličů" a své mandáty předčasně složit. 

Pokud na hlasování dorazí všichni poslanci ČSSD, KSČM a VV, dají dohromady 91 hlasů. Další jim přidají nezařazení poslanci Jiří Paroubek, Petr Benda, Kristýna Kočí a Josef Dobeš. Pro rozpuštění sněmovny byl už dříve bývalý občanský demokrat Radim Fiala, připomíná rozhlas.cz.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna koalice ČSSD

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy