Livia začíná novou kariéru, komunista Remek vyčkává. Víme proč

Praha - Celé jedno desetiletí plnila Livia Klausová úspěšně roli první dámy po boku svého muže-prezidenta. Proslula loajalitou a nadhledem. Vedle toho se tato ekonomka věnovala i různým charitativním aktivitám, zejména pomoci dětem v dětských domovech nebo podpoře seniorů. Klausová se nedlouho před svými sedmdesátinami, které oslaví v neděli, začala připravovat na novou etapu ve svém životě - míří do diplomacie. Pověřovací listinu Zeman podepsal v úterý 5. listopadu, úřadu na Slovensku by se mohla ujmout v prosinci.

Ačkoli není kariérní diplomatkou, na tuto pozici ji prosadil prezident Miloš Zeman. Spekuluje se o tom, že to bylo za podporu Klausové v prezidentské kampani, v níž byl Zemanovým soupeřem šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Klausová dala najevo, že by nechtěla jako první dámu Therese Schwarzenbergovou, protože neumí česky. 

Slovensko už v polovině října vyslovilo s nominací nové české velvyslankyně oficiální souhlas. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák tehdy řekl, že by Klausovou v této roli považoval za symbol nadstandardních vztahů Česka se Slovenskem. Podobně se vyjádřil i premiér Robert Fico.

"Nepochybně se tam občas za ní zajedu podívat. Já jí to velmi přeju. Ona měla pocit, že posledních 24 let dělá pouze manželku, takže se do toho teď vrhla s plným elánem, až mě překvapila, jak se tomu intenzivně věnuje. Přeju jí, aby se jí dařilo," řekl na adresu své manželky bývalý prezident.

Klausová se funkce velvyslankyně ujme v okamžiku, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Jako velvyslankyně bude mít významnější pozici než má v současnosti její manžel.

Livia se uměla ozvat

Pro roli první dámy, kterou zastávala v letech 2003 až 2013, měla průpravu již z doby, kdy byl Václav Klaus premiérem. Většinou stála v pozadí, v případě potřeby se ale dokázala ozvat. Vystoupila například v roce 1997 v období takzvaného sarajevského atentátu, během nějž část politiků ODS vyzvala jejího muže po skandálech s financováním strany k odstoupení. Tehdy Klausová na Václavském náměstí na manželovu podporu přečetla dopis jejich mladšího syna.

Sympatie veřejnosti, především žen, si získala za způsob, jak se dokázala vypořádat s manželovou nevěrou (sám Klaus ji nazval "přecházením na červenou"), na kterou upozornil bulvární tisk v letech 2002 a 2003. Klausová zůstala nad věcí, přiznala však, že toto období pro ni bylo lidsky velmi složité. Poznamenala k tomu: "Nevěra je těžká věc. Ale pokud někoho znáte desítky let, tak je spousta pro, kvůli kterým s tím člověkem zůstanete, ačkoliv to není lehké."

S manželem, kterému říká prostě "Klausi", se Livia seznámila při semináři španělštiny na pražské Vysoké škole ekonomické (VŠE). Vzali se po šestileté známosti v roce 1968. Podle Klause vnesla Livia (rozená Mištinová), původem ze Slovenska, do jeho života "více citu a opravdovosti než chladné racionality". Klausovi mají dva syny: Václava (1969), ředitele soukromého pražského gymnázia PORG, a Jana (1974), finančního analytika. Radost jim dělá i šest vnoučat.

Komunista Remek čeká na rentu z Bruselu

Dalším propíraným kandidátem na velvyslance bylo jméno komunisty Vladimíra Remka, kterého chce Miloš Zeman poslat do Ruska. Jenže jmenovací dekret Remkovi prezident ještě nepodepsal.  

Podle informací Reflexu.cz jde o to, že Remek je od července 2004 europoslancem, a ti berou po ukončení mandátu doživotní vysokou rentu. Zástupce KSČM by ji ale nedostal, pokud by mandát složil předčasně. Mandát mu skončí v květnu příštího roku. Remkův výběr přitom obhajoval Zeman tím, že místo velvyslance v Moskvě je už dlouho opuštěné a je potřebné ho rychle obsadit. V hlavním městě Ruska nemáme šéfa diplomatické mise už od ledna letošního roku.

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová Vladimír Remek

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy