Tři exposlanci nepodali majetkové přiznání. Víme, kteří to jsou

Praha - Majetkové přiznání za letošní rok nepodali podle informací z registru na sněmovním webu ještě tři bývalí poslanci. Zákon ukládá dát oznámení do měsíce od skončení funkce, lhůta uplynula už koncem září. Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) dnes ČTK řekla, že se bude záležitostí zabývat po Novém roce. Členové výboru dodané dokumenty nyní prověřují.

V registru dosud chybí oznámení Josefa Dobeše, Petra Skokana (oba za VV) a Borise Šťastného (dříve ODS). "Zřejmě jde o nějaké administrativní nedopatření. Celou věc ještě dnes prověřím," sdělil ČTK Šťastný. Později uvedl, že dokument posílal, někde se ale patrně ztratil. Dnes jej proto zaslal znovu, doporučenou poštou.

Skokan, který je nyní asistentem poslance Jiřího Štětiny (Úsvit), dodá oznámení "co nejdříve". "Není na to omluva, je to můj nepořádek," napsal ČTK. Významné změny proti předchozím přiznáním v něm prý nebudou. Dobešovo vyjádření se ČTK zatím nepodařilo získat.

Bývalí poslanci museli letos podat oznámení dvakrát; první se týkalo dat za minulý rok s termínem vyplnění do konce června. Povinnost se týkala i exposlanců, kteří později uspěli v předčasných volbách.

Poslanci, kteří byli zároveň členy kabinetu, měli vyplnit dokonce čtyři přiznání; dvě za loňský rok, jedno do měsíce ode dne, kdy skončili ve vládě, a jedno ve stejné lhůtě od zániku poslaneckého mandátu. V databázi dosud není letošní oznámení exministra vnitra Jana Kubiceho.

Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout. Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná, zákon nestanovuje výslovnou povinnost reportovat podíly v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Především ale politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé, píše web rekonstrukcestatu.cz.

Je potřeba předložit návrh na změnu zákona o střetu zájmů . Jednáme s poslanci, kteří novelu zákona o střetu zájmů řeší, pro návrh pak budeme hledat další podporu, říká iniciativa.

A co by měla změna přinést?

Politici budou svá majetková přiznání podávat podle skutečného stavu a nikoli ledabyle, jako je tomu nyní. Zveřejnění všech majetkovách přiznání bez omezení jednak zlepší možnosti kontroly veřejností, jednak sníží náročnost jejich publikování - veřejná správa nebude muset složitě zasílat zájemcům heslo, přístupné bude všechno všem.

Dozvíme se také o podílech politiků v obchodních společnostech, což bylo dosud díky existenci anonymních akcií nemožné. Zjistíme tak, zda nebyla rozhodnutí jednotlivých politiků ve střetu s jejich vlastním zájmem.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání Boris Šťastný Rekonstrukce státu

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy