Lidovci hrotí situaci: Potopíme koalici, pokud projde zrušení lustrací

Praha - Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to dnes oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté. ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by byloprohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona dodalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě předhlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka dnešní krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován.ČTK zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO prozrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupoval i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnostovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.

Na Slovensku mají estébáci vyšší penze

Mezi zeměmi bývalého postkomunistického prostoru bylo Československo prvním státem, který rázně přistoupil k procesu demokratizace a který si osvojil právní nástroj tohoto typu. Cílem lustračních zákonů bylo udržovat éru komunismu a potlačování lidských a občanských práv mimo politiku, uvedl server pohledzvenku.cz.

Zákon z roku 1991 měl původně platit do konce prosince 1996, ale v roce 1995 bylo rozhodnuto o jeho obnově a o pět let později byla jeho platnost prodloužena na neurčito. Od roku 1991 si lustrační osvědčení nechalo vystavit na čtyři sta tisíc Čechů. Dnes je však budoucnost zákona nejistá. Jeho hlavní funkce – defenzíva hodnot demokracie – byla v každém případě v Česku mnohem úspěšnější než například na Slovensku.

Třešničkou na dortu je skutečnost, že na Slovensku jsou bývalí důstojníci StB zvýhodňováni v důchodovém systému. Pobírají výrazně vyšší penze než bývalí političtí vězni.

Rovněž v Polsku byla situace ohledně vyrovnání se s komunismem dlouho nejasná. Je třeba podotknout, že komunistický režim v Polsku byl před svým pádem o poznání liberálnější než v Československu a přechod k demokracii se tu odehrál postupně. Nová nekomunistická vláda proto lustrace v roce 1989 odmítla.

První pokus o jejich zavedení skončil v roce 1992 zveřejněním údajné spolupráce Lecha Wałęsy s komunistickou tajnou službou a následným pádem kabinetu. Až v roce 1997 se severním sousedům zadařilo přistoupit k lustračnímu zákonu. Úspěchem polské legislativy byl vznik Ústavu paměti národa, který spravuje archivy tajných služeb a dostal pod svá křídla vyšetřování zločinů souvisejících s komunismem a nacismem. Oproti českému Ústavu pro studium totalitních režimů tedy disponuje vlastními státními zástupci a pravomocí postavit případné viníky před soud.

Související

Cyril Svoboda

Lidovci by mohli vyloučit exministra Svobodu, navrhne to Hladík

KDU-ČSL navrhne její ministr Petr Hladík vyloučení bývalého stranického šéfa Cyrila Svobody ze strany kvůli některým jeho názorům i rozhovoru pro sankcionovaný web Voice of Europe. Podle Svobody vymýšlí Hladík pseudokauzu a utíká tak od propadu preferencí v průzkumech. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Lustrační zákon koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy