Roithová post eurokomisařky odmítla, navrhuje úředníka Rady EU

Praha - Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Novinářům dnes řekla, že nabídku své strany odmítla. Místo sebe nabízí zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který deset let působí jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, ostatní koaliční strany dál trvají na svých kandidátech.

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestranického odborníka, který do hloubky zná systém fungování Evropské unie a má s ním zkušenosti.

"Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. "Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti a možná že i dokonce lépe něž já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.

Blížkovský ČTK řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.

Podle Roithové by Blížkovský mohl mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které ČR v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii.

"Neočekávám nějakou výraznou změnu. Každá komise přebírá automaticky situaci, ve které se Evropská unie nachází. Teď, po výrazné krizi, kterou EU a eurozóna prošla, bude jednoznačně prioritou růst, nezaměstnanost, investice a podobné věci. Možným novým akcentem by mohlo být zjednodušení nebo demystifikace Evropské unie, zjednodušení některých procesů. Dělat se možná bude méně věcí, ale zato půjde o věci, které jsou pro Evropskou unii zásadní," řekl Blížkovský v rozhovoru pro ekonom.ihned.cz.

"EU, to je obrovský trh, investice a výrobní faktory tu volně plynou, je tu spousta podpůrných programů. Záleží tak na tom, jak inteligentně a efektivně se tyto příležitosti využijí. Opakuji, záleží na nás. Berte to tak, že se u nás například Svatá říše římská používá jako příklad období, kdy jsme byli utlačováni. Přitom jsme tehdy měli významného kurfiřta a ovlivňovali jsme evropskou, možná i světovou politiku. I proto mám pocit, že pro stát či národ - a ekonomiku - naší velikosti, navíc geopoliticky ve velmi specifické oblasti, mezi Východem a Západem, je dobré ovlivňovat věci zevnitř namísto pocitů ukřivděnosti," dodal.

"Dva roky mi trvalo, než jsem si přečetl všechna pravidla a než jsem si uvědomil, co je a není důležité. Brusel, jako zavedená instituce s různými institucionálními hrami a tak dále, má spoustu pravidel. A mně chvilku trvalo pochopit, jestli jsou důležitá, anebo tam jsou, protože je někdy někdo napsal. Na otázku, zda už Bruselu rozumím, bych řekl, že před krizí jsem všechno přečetl, ale neměl jsem to osahané. Po krizi už si troufám říci, že to celkem umím," říká Blížkovský.

ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku. "Možná by bylo nejlepší, když dáme předsedovi komise na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali," prohodil minulý týden Andrej Babiš.

"Samozřejmě, že je přípustná i varianta, že bychom nechali vybrat šéfovi Evropské komise, že by si možná i on sám mohl říct o více kandidátů, to se vůbec nedá vyloučit, protože tato věc už byla také v minulosti zmíněna," kontroval Jiří Dienstbier.

Představitelé ČSSD a ANO před koaliční radou dnes zopakovali, že dál trvají na svých návrzích. Sobotka dokonce prohlásil, že po dnešku vidí už jen dva kandidáty, čímž nepřímo Blížkovského vyloučil. Koalice má podle něj navíc na výběr eurokomisaře čas do srpnových vládních prázdnin. Nepředpokládá proto, že by se na dnešním koaličním jednání strany tomuto tématu příliš věnovaly.

Související

Volební sjezd KDU - ČSL 2017

Plán lidovců: Změnit volební zákony, víc peněz na obranu a stop uprchlickým kvótám

Praha - KDU-ČSL by se v příštích letech měla zaměřit na zvyšování výdajů na obranu, na umožnění dobrovolného zdravotního pojištění pro péči nad rámec povinného pojistného nebo na vytvoření přehlednější legislativy. Sjezd dnes také vyzval vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů. Podle delegátů by se měly snížit hranice pro vstup do Sněmovny pro volební koalice. Řešila také migrační krize a zaznělo odmítnutí kvót pro rozdělování uprchlíků.
Volební sjezd KDU - ČSL 2017

Roithová zasedne v širším vedení KDU-ČSL, bude v něm i Čunek

Praha - V Praze druhým dnem pokračuje celostátní sjezd KDU-ČSL. Do širšího vedení strany byla zvolena Zuzana Roithová, která neuspěla při kandidatuře na místopředsedkyni. V celostátním výboru zasedne i zlínský hejtman Jiří Čunek, který neúspěšně kandidoval na předsedu.

Více souvisejících

Zuzana Roithová eurokomisaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy