Spor o Sudety zapomenut, Bavorsko otevře v Praze svou kancelář

Praha - Bavorsko ještě tento rok v Praze otevře své zastoupení. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to oznámil bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Podle Sobotky pomůže bavorské zastoupení posílit vztahy mezi oběma sousedními zeměmi, které byly dlouhá léta napjaté kvůli rozdílným pohledům na minulost, a zlepší spolupráci institucí z obou stran hranice.

Mnichov tak naváže na Sasko, druhou německou spolkovou zemi sousedící s Českem, které svou kancelář v Praze otevřelo před dvěma lety. "Bude to ještě tento rok," řekl Seehofer. Budova budoucího bavorského zastoupení podle něj potřebuje ještě rekonstrukci, a proto zatím nemůže říct bližší termín. Bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Merková ČTK sdělila, že zastoupení největší německé spolkové země bude poblíž Staroměstského náměstí v centru metropole.

Otevření se mají zúčastnit oba premiéři. "Zlepší to naše vzájemné vztahy zejména v praktické, každodenní rovině a posílí to sousedské vazby, které chce česká vláda velmi intenzivně rozvíjet," přivítal Sobotka záměr Mnichova otevřít v Česku svou kancelář. "Pomůže také při koordinaci spolupráce jednotlivých veřejných institucí, ale pevně věřím, že to může být i platforma, na které se mohou setkávat i privátní firmy," dodal český premiér.

Politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem se narovnaly teprve v roce 2010 po průlomové první návštěvě bavorského premiéra v Česku. Obě země dnes u příležitosti třetí Seehoferovy návštěvy podepsaly deklaraci o posílení spolupráce v oblasti školství, vědy a výzkumu.

Oba premiéři spolu mluvili také o potřebě zlepšit vlakové spojení mezi Prahou, Mnichovem a Norimberkem. Seehofer v této souvislosti poznamenal, že ještě tento měsíc se sejde s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem a šéfem německých drah a slíbil "podstatný pokrok" v budování dopravního propojení mezi Bavorskem a východním sousedem.

Tématem jednání byl rovněž boj proti organizovanému zločinu zejména ve výrobě a pašování drog, neboť Bavorsko v posledních letech trápí příliv pervitinu z Česka.

V otázce rozdílného pohledu na poválečné dějiny a vysídlení sudetských Němců, kvůli němuž byly politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem po desetiletí zamrzlé, Sobotka jako minulé české vlády odkázal jen na česko-německou deklaraci z roku 1997, v níž se obě strany navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země. Ani Seehofer nechtěl toto stále citlivé téma rozebírat. "Ležíme v srdci Evropy, a toto srdce by také mělo společně tlouct," zdůraznil Seehofer potřebu spolupráce Čechů a Bavorů.

Jsou vztahy opravdu tak dobré?

"Některé historické otázky jsou sice stále kontroverzní, ale podařilo se s nimi naložit tak, že už nezatěžují vzájemné vztahy. Je zde také menší odstup v pohledu na evropské otázky, než jaký byl za dřívější české vlády a předchozího prezidenta. To platí ale o vztahu k EU, intenzivní vzájemná spolupráce mezi Českem a Německem tu byla i tehdy," řekl v rozhovoru pro Denik.cz politolog Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Vzájemné vztahy mají především silnou společnou hospodářskou základnu. A to i v tom smyslu, že oběma zemím jsou blízké zásady víceméně vyrovnaného rozpočtu, hospodářské disciplíny, nízké inflace a podpory exportu. Intenzivní spolupráce s Německem ale probíhá ve většině sektorů od lokální úrovně až po ministerstva. Děje se tak decentralizovaně, otázky jednotlivých sektorů není třeba řešit přes premiéra nebo ministra zahraničí, přičemž jde spíš konkrétní technické otázky. Velká politická témata se mezi Českem a Německem už prakticky neřeší," tvrdí Handl.

A co radikální křídlo sudetských Němců? "Především je třeba říct, že tento hlas vždycky slabší, než jak byl možná vnímán v Česku. Toto radikální křídlo každopádně nemá v Německu sílu na to, aby protlačilo své požadavky. Ukázalo se to výrazně při vstupu ČR do EU a NATO. Německá federální vláda to mohla podmiňovat nějakými ústupky z české strany, pokud by chtěla, ale neudělala to," míní politolog.

"Německo si zvyklo na odstup Česka od evropské politiky a přestala s ním v řadě věcí počítat. V tomto ohledu se Berlín začal orientovat spíš na Polsko. Němečtí politici, média a společnost také s úžasem sledovali rozklad české politiky počínající pádem vlády během předsednictví EU až po šarádu kolem pádu vlády Petra Nečase a následné události. Česku to v očích širší veřejnosti vysloužilo image trochu zábavné, ale hlavně zmatené a nespolehlivé švejkovské země, kde je možné v podstatě všechno. Toho se budeme jen velmi těžko zbavovat," říká Handl.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo ambasády

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 6 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Británie se k USA nepřidá. Zákaz prodeje zbraní Izraeli odmítá

Britský zákaz prodeje zbraní Izraeli by jen posílil hnutí Hamás, uvedl v neděli britský ministr zahraničí David Cameron ve vysílání stanice BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy