Ať Benešová doloží důkazy o korupci, nebo odstoupí, vyzval Výborný

Lidovecký poslanec Marek Výborný se domnívá, že pokud ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nedoloží svůj výrok, podle něhož snad ústavní soudci měli za středeční nález něco slíbeno, pak musí okamžitě podat demisi. „Paní ministryně ohrožuje důvěru veřejnosti v nezávislou justici. Je nepřijatelné, aby naznačila, že ústavní soudci mohli být zkorumpovaní. Pokud si chce zachovat čestnou tvář, tak má dvě věci. Buď předloží jasný důkaz, že soudce někdo kontaktoval, anebo by měla podat demisi. Benešová předvedla politickou hysterii,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Výborný, člen Sněmovního ústavně právního výboru.

Rétorika, jakou zvolila ministryně spravedlnosti Marie Benešová poté, co Ústavní soud ve středu zrušil část volebního systému, poslance Marka Výborného zneklidnila. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně totiž pro Deník N řekla, že nález působí divně, neobjektivně, a naznačila, že možná ústavní soudci za své rozhodnutí mohli dostat něco přislíbeno. „Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ prohlásila.

Exšéf KDU-ČSL stále nemůže uvěřit, že výrok vyřkla ministryně spravedlnosti. „Její úřad je partnerem Ústavního soudu a paní ministryně jen tak zpochybní nejvyšší ústavní autoritu v zemi. Vyjádření Marie Benešové, která naznačila, že by soudci mohli být snad zkorumpovaní, považuji za naprosto skandální a dehonestující. Buď paní ministryně doloží své tvrzení, anebo musí okamžitě podat demisi,“ má jasno Výborný, jehož otec Miloslav byl v letech 2003 až 2013 soudcem Ústavního soudu.

Člen Sněmovního ústavně právního výboru se obává, že lidé ztratí důvěru v nezávislou justici. „Co si má veřejnost pomyslet, když ministryně spravedlnosti vytváří pochybnosti ohledně takové autority, jakou je Ústavní soud. Jedná se o ohrožení nezávislosti. Veškerá snaha poslanců i poctivých soudců, kteří se snaží, aby justice měla respekt, vzala za své.“ Politika rovněž zaráží, že Ústavní soud znevážil i premiér Andrej Babiš, který po oznámení nálezu prohlásil, že ztratil zábrany. „Pro justici je takové hodnocení z úst ministerského předsedy dehonestující a vůbec nemělo zaznít.“

Člen Stálé komise pro Ústavu České republiky upozorňuje, že justice není neomylná. „Nezpochybňuji, že někteří soudci mohou v jiných jednáních chybovat, ale mluvit o zkorumpovanosti je opravdu za hranou.“ Výborného zaráží, že Benešová nález okamžitě podrobila kritice, ale až poté řekla, že jej ještě nečetla. „Její postoj svědčí o politické hysterii. Nemohu se přece k čemukoli vyjadřovat, když neznám detaily,“ kroutí hlavou.

Zastupitel města Heřmanův Městec neupírá ministryni prostor na její odborný pohled. „Nikdo neříká, že nemůže být kritická. Kdyby například upozorňovala, že stížnost u Ústavního soudu ležela přes tři roky a nález padl osm měsíců před volbami, je to v naprostém pořádku. V demokracii je přirozené, že řeknu svůj názor. Ale naznačit, že ústavní soudci mohou být zkorumpovaní, je nepřijatelné.“

Bývalý ředitel pardubického Gymnázia Mozartova přiznává, že opozice nemá příliš možností, jak vyzvat Benešovou k rezignaci. „Pokud ale bude možnost vznést na ministryni Benešovou ještě v tomto volebním období interpelaci, rozhodně tak učiním a budu žádat o její vysvětlení. Směrem k veřejnosti vyslala velice špatný a zneklidňující signál. Její jednání nelze tolerovat a nemůžeme jej jen tak přejít.“ Benešová, která už byla ministryní spravedlnosti v Rusnokově kabinetu, na sebe skandálním chováním neupozornila poprvé. Proslula výrokem o justiční mafii. Za její součást v roce 2007 označila řadu osob včetně tehdy nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké či exministra Pavla Němce, a to v souvislosti s jejich působením v kauze Jiřího Čunka.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Marie Benešová Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy