Babiš narazil v Průhonicích na odpůrce. Náměstí pomalovali kříži, zasahovala policie

Policisté dnes odpoledne zadrželi v Průhonicích u Prahy dva lidi, zřejmě odpůrce premiéra Andreje Babiše (ANO). Jsou podezřelí, že se během jeho autogramiády dopustili přestupku. Na místo přijela i policejní pořádková jednotka, potvrdil ČTK policejní mluvčí Zdeněk Chalupa. Babiš, který v Průhonicích bydlí, zde dnes uspořádal předvolební setkání s voliči a autogramiádu své knihy. Jeden z odpůrců hodil po premiérovi vejce.

Už brzy ráno dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii pomalovali náměstí, kde se mítink konal, kříži připomínajícími lidi zemřelé na covid-19. Křížky na náměstí chce hnutí ukázat realitu Babišovy vlády v kontrastu s jeho kampaní, sdělila ČTK mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Babiš ČTK řekl, že zaplatí úklid náměstí, akci Milionu chvilek ale nechtěl komentovat.

Dobrovolníci začali kříže malovat před zmrzlinárnou na hlavním náměstí v Průhonicích dnes v 06:00. Od 10:00 začal premiér v rámci předvolební kampaně podepisovat své knihy Sdílejte, než to zakážou!, zájemci také mohli dostat zmrzlinu. Kolem poledne bylo na náměstí několik desítek lidí. K narušování veřejného pořádku ani hromadným protestům nedocházelo, na Květnovém náměstí stálo několik policejních vozů, zjistila ČTK na místě. Kolem 15:00 přijely přibližně dvě desítky odpůrců vládní politiky a očkování. Jeden z nich hodil po premiérovi vejce. Incident zveřejnil na twitteru uživatel ivo moody. "V souvislosti s podezřením ze spáchání přestupku byly na místě zajištěny dvě osoby," řekl ČTK Chalupa.

„Dorazili zřejmě příznivci Volného bloku, tedy lidé, kteří stojí proti očkování a opatření. Byli stále agresivnější a vyvrcholilo to tím, že začali házet vajíčka. Mě trefili do hlavy. A kelímek s pivem dostala jedna mladší slečna,“ řekl Babiš televizi CNN Prima News.

V souvislosti s přijatými opatřeními na místo odpoledne přijeli další policisté včetně pořádkové jednotky. Podle serveru Seznam Zprávy útočníka na místě zpacifikovala policie, ostatní demonstranti ale začali policisty blokovat a bránili jejich odjezdu. "Situace trvala si půl hodiny do příjezdu těžkooděnců. Ochranka Babiše následně ukryla do nedaleké cukrárny," uvedl server.

Akce byla po 17:00 ukončena a odpůrci i příznivci se začali rozcházet. Zadržené osoby podle Chalupy po provedení nezbytných úkonů v rámci prověřování této události budou propuštěny. Konkrétně šlo o přestupky proti veřejnému pořádku. "Budou následně oznámeny příslušnému správnímu orgánu k projednání," dodal Chalupa. Kolem 18:00 už na místě nebyl nikdo, podle policejního mluvčího se lidé rozešli v klidu.

Podle Chalupy policie prověřuje okolnosti, které provázely nastříkání křížů křídovou barvou. "Osoby byly na místě ztotožněny a podle výsledků probíhajícího šetření a prověřování všech skutečností bude ve věci stanoven další postup," dodal Chalupa. Ještě před zahájením akce na místo přijeli dobrovolní hasiči, kteří začali kříže odstraňovat proudem vody, ale brzy toho zanechali, protože by tím vyplavili i štěrk ze spár dlažby. Podle zjištění ČTK byly nastříkané kříže na náměstí i odpoledne.

"Stejně jako značná část veřejnosti jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí,” řekl k dnešnímu happeningu místopředseda Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

Kříže připomínající oběti covidu byly také v březnu na pražském Staroměstském náměstí. Celkem zde dobrovolníci namalovali na dlažbu 25.000 bílých křížků. I tehdy se šlo o iniciativu Milionu chvilek, připojila se i řada zástupců veřejnosti.

Vejce po premiérovi Babišovi hodil na předvolební akci hnutí ANO na pražském Pankráci jeden z přítomných také v roce 2018. Netrefil se a ochranka ho ihned zpacifikovala. I tehdy šlo podle policie o přestupek. Sprška vajíček zasáhla například také federálního prezidenta Václava Havla v roce 1991 při oslavách státního svátku v Bratislavě. O sedm let později zasáhlo vejce do obličeje tehdejšího předsedu ODS Václava Klause. V roce 2008 odpůrci výstavby radaru v Brdech zasáhli před Černínským palácem rajčetem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. V květnu 2009 doprovázelo kampaň před volbami do Evropského parlamentu házení vajíček na politiky sociální demokracie včetně tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka. Podobný incident zažil i Miloš Zeman, když se 17. listopadu 2014 na Albertově účastnil odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Hnutí ANO Milion chvilek pro demokracii

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy