Běloruskou vlajku vyvěsily i některé pražské městské části

Historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů od dnešního dne vlaje před radnicí Prahy 12. Vyvěsili ji tam radní. Od středy 19. srpna je i na budově úřadu Prahy 6. V předchozích dnech vlajku vyvěsil i Senát na Valdštejnský palác v Praze či radní na pražském magistrátu a v Praze 7 a 10.

"Vyvěšením vlajky Běloruska jsme chtěli vyjádřit solidaritu s protestujícími za svobodu a demokracii. Nemůžeme tolerovat jakékoli násilí proti demonstrantům, natož brutální policejní zásah," uvedl starosta městské části Praha 12 Jan Adamec (Piráti).

Symbolickým gestem se k podpoře Bělorusů přihlásila i radnice Prahy 6. Za důvod označila podle informací na webu mimo jiné část historie městské části, kdy v meziválečném období byla Praha 6 místem, kam se uchylovali emigranti ze zemí Sovětského svazu, včetně běloruských.

Podařilo se nám prosadit dvě sněmovní usnesení k dramatické situaci v Bělorusku. První vyzývá k jasnému odsouzení násilí páchaného na tamních občanech, druhé pak žádá propuštění politických vězňů a nezávislé prošetření postupů režimu Alexandra Lukašenka. @FrantisekKopiva pic.twitter.com/xDrIhyF2AQ

— Piráti (@PiratskaStrana) August 19, 2020

V Praze 8 vlajku podle opozičních Pirátů vedení radnice vyvěsit neplánuje. "Starosta naší městské části Ondřej Gros (ODS) oznámil, že vlajku na podporu svobodného Běloruska nevyvěsí. Symbolicky tak běloruskou červenobílou vlajku, tedy symbol opozice a vzdoru vůči režimu a zároveň odkazující na pokus Běloruska vyhlásit nezávislost, vyvěšujeme na budovu Libeňského zámečku alespoň prostřednictvím Photoshopu," uvedli Piráti Prahy 8 na svém webu.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech.

Historická zástava Běloruska má podobu červeného pruhu uprostřed dvou bílých pásů a je spjata se vznikem Běloruské lidové republiky v roce 1918, tedy s obdobím před začleněním země do Sovětského svazu. Nyní je tato vlajka v Bělorusku viditelnou součástí masových protestů proti průběhu nedávných prezidentských voleb v zemi.

Související

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Více souvisejících

Praha Vlajky států Bělorusko Česká pirátská strana ODS

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy