Budoucí vláda chce poslaneckou iniciativou upravit zákon o střetu zájmů

Budoucí vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) chce poslaneckou iniciativou upravit zákon o střetu zájmů. Představitelé koalice o tom informovali dnes ve Sněmovně. Do novely, kterou poslanci předkládají po domluvě s budoucím ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), zahrnuli i návrh ohledně centrálního registru, jehož projednávání nedokončila minulá Sněmovna.

Novela má upravit ustanovení, které brání poslancům, senátorům, ministrům či jejich náměstkům provozovat rozhlasové a televizní vysílání či vydávat periodický tisk. "Úprava je dnes platná tak, že je velmi jednoduché ji obcházet," řekl novinářům předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Od návrhu si slibuje férovější politickou soutěž. Předpis by podle něj měl zabránit i prorůstání politického, ekonomického a mediálního vlivu.

Ve sporných případech by měl rozhodovat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. "V případě, že zjistí, že dochází k tomu, že některý politik je skutečným majitelem velkého mediálního domu, tak ho vyzve k tomu, aby zjednal nápravu. Pokud se to nestane, uloží mu to opatřením," uvedl. Rozhodnutí úřadu by pak byla vymahatelná, doplnil.

Jednoznačnější by měla být také definice tzv. ovládající osoby. "Bude jasně stanoveno, že žádný politik v postavení člena vlády nemůže být skutečným majitelem právnické osoby, která získává veřejné zakázky, dotace či investiční pobídky," řekl Michálek.

Ustanovení o vlastnictví médií či zákaz, aby firmy členů vlády získávaly dotace, se do zákona o střetu zájmů dostala začátkem roku 2017. Nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) o předpisu mluvil jako o "lex Babiš" s tím, že novela míří na něj. Po její účinnosti vložil v únoru 2017 akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Skupina Mafra vlastněná Agrofertem patří k největším mediálním domům v ČR.

Návrh zahrne i novelu, kterou neprojednala minulá Sněmovna. "Bohužel s ní nesouhlasila vládní koalice (ANO a ČSSD) a návrh těsně před třetím čtením spadl pod stůl," řekla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Úprava reaguje na verdikt Ústavního soudu ze začátku loňského roku. Soud zrušil současný rozsah nahlížení do centrálního registru pro porušení práva veřejných funkcionářů na soukromí. Zákonodárcům dal čas na nápravu do konce loňského roku, což se nestihlo.

Do majetkových přiznání politiků bude možné nahlížet jen po žádosti. "Dále vynímáme některé politiky, kteří už nebudou muset podávat majetková přiznání," řekla Kovářová. Týká se to neuvolněných místostarostů nejmenších obcí a neuvolněných členů rady malých obcí. "Jsou to osoby, které vykonávají funkce v podstatě ve svém volném čase, berou za to skutečně nízké odměny. V malých obcích by jinak hrozilo, že nebude chuť kandidovat do zastupitelstev," vysvětlila.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ne znamená ne. Sněmovna schválila redefinici znásilnění

Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk. Vládní novela, na které panuje shoda mezi koalicí a opozicí, upraví také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let, které by vždy měly být považovány za znásilnění či sexuální útok. Předlohu musí ještě posoudit Senát. 
Pavel Blažek

Blažek podal stížnost v kauze Aničky. Za znásilnění nezletilé padla podmínka

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se rozhodl podat stížnost pro porušení zákona v případu poškozené Aničky pro porušení zákona. Posouzení stížnosti Nejvyšším soudem bude mít dopad na další rozhodovací praxi trestních soudů v Česku, zmínilo ministerstvo. Kauza otřásla Českem, protože za znásilňování nezletilé dívky padl podmíněný trest.

Více souvisejících

Pavel Blažek registr oznámení o střetu zájmů Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy