Čeští senátoři odsoudili násilí na demonstrantech v Bělorusku, Petříček rezoluci podpořil

Senát odsoudil policejní zásahy proti demonstrantům v Bělorusku, kteří protestují proti výsledkům prezidentských voleb. Podle senátorů jsou tyto zásahy násilné a zjevně nepřiměřené. Průběh voleb byl pak podle nich neférový a nedemokratický.

Senát také apeluje na českou vládu, aby násilí vedené nedemokratickým režimem prezidenta Alexandra Lukašenka rázně odsoudila a učinila všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku. 

Podle oficiálních výsledků vyhrál v nedělních prezidentských volbách opět Lukašenko, opozice však považuje výsledky za zfalšované. Běloruská policie tvrdě zasahuje proti demonstracím v ulicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) již v pondělí odsoudil policejní násilí proti demonstrantům v Minsku. Podle něj takový postup do Evropy v žádném případě nepatří. Také české ministerstvo zahraničí odsoudilo zásahy běloruské policie proti demonstrantům a vyzvalo běloruskou vládu, aby přestala trestat občany za výkon ústavou garantovaných práv. Prezidentské volby česká diplomacie nepovažuje za svobodné a demokratické vzhledem k vyloučení opozičních kandidátů a zatýkání před hlasováním.

"Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož násilné potlačování nesmí mít v evropském prostoru místo," konstatoval dnes Senát.

Senátor Marek Hilšer, který s návrhem přišel, uvedl v podkladovém materiálu, že běloruští občané jsou podle obrazových zpráv bezdůvodně napadáni policií a mnozí jsou zatýkáni, jeden z demonstrantů zemřel.

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezařazený) poznamenal, že není známo, co se v Bělorusku nyní děje, kolik je obětí nebo kolik je zadržených a kolik novinářů zmizelo bez stopy.

Policejní násilí v Bělorusku nesmí zastrašit dialog. O budoucnosti nelze rozhodovat bez Bělorusů. I proto mám v úmyslu pozvat kandidáty běloruských prezidentských voleb do Senátu, abychom s nimi hledali, jak pomoci v této těžké chvíli. https://t.co/QuJNECW9xf #Belarus

— Pavel Fischer (@PavelFischer) August 9, 2020

"Lukašenko je opravdu diktátor," prohlásil místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Připomněl, že Lukašenko již v roce 1996 zlikvidoval demokratické a svobodné odbory a upevnil si moc ve všech složkách.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) senátní usnesení podpořil. "Česká diplomacie sledovala vývoj celé kampaně, která byla doprovázena omezováním prostoru pro opoziční kandidáty, zatýkáním opozičních kandidátů, represemi proti občanské společnosti a vyvrcholilo to také tím, že nebyla připuštěna činnost mezinárodní pozorovací mise OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), která měla sledovat průběh voleb, což je v rozporu se závazky členských států této organizace," řekl ministr před senátory.

"V tomto směru my jsme museli konstatovat, že jak průběh kampaně, tak průběh samotné volby byl nesvobodný, nedemokratický a neodpovídá standardům mezinárodních institucí, kterých je Bělorusko součástí," dodal. Česká strana podle ministra preferuje, aby situaci v Bělorusku řešila EU kolektivně. Bude chtít, aby ještě tento týden zasedla rada ministrů zahraničních věcí. V pátek by se mělo formou videokonference uskutečnit toto mimořádné zasedání, které by se věnovalo situaci v Bělorusku. "Věřím, že se nám podaří také prosadit společnou evropskou reakci na volby jako takové a především na to, co se odehrává od těchto voleb," dodal.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Senát ČR demonstrace v Bělorusku Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Petříček Milan Štěch

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy