ČSSD se dostala do zisku téměř 100 milionů, vliv měla kauza Altner. Jak si vede ANO?

ČSSD loni hospodařila se ziskem 98,76 milionu korun po zdanění. Hospodářský výsledek strany zásadním způsobem ovlivnil úspěch u Nejvyššího soudu ve sporu o dluh s dědici advokáta Zdeňka Altnera. Nejvyšší soud v červnu zrušil pravomocné rozhodnutí soudů nižší instance, podle kterých měla strana zaplatit Altnerovým dědicům odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. V roce 2018 ČSSD hospodařila se ztrátou 39,8 milionu korun.

Strana za loňský rok vykázala celkové náklady 10,25 milionu korun. Způsobeno to bylo zápornou nákladovou položkou 117,39 milionu, která odpovídá i stejnému poklesu krátkodobých závazků. Strana zrušení této položky ve výroční finanční zprávě zdůvodňuje právě rozsudkem Nejvyššího soudu, který zrušil předchozí rozsudky soudů nižší instance ve sporu ČSSD s Altnerem a jeho dědici.

Pravomocný rozsudek ve sporu s Altnerem vynesl Městský soud v Praze v roce 2016. Nárok byl už v rukou exekutora, ale strana ve stejném roce úspěšně požádala Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti. Od té doby se čekalo na verdikt, jehož vynesení zdrželo dědické řízení poté, co Altner zemřel. Loni v červnu Nejvyšší soud konstatoval, že smluvní ujednání o odměně za právní služby nebylo dostatečně určité. Záležitost vrátil na začátek Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Altnerovi dědici se rozhodnutí Nejvyššího soudu pokusili napadnout u Ústavního soudu, ale ten jim nevyhověl.

Nejvýznamnější nákladovou položkou ČSSD loni byly mzdové výdaje, které činily 48,8 milionu korun. Strana zaměstnává 79 lidí. Dalším významným výdajem byly náklady na kampaň před evropskými volbami, které dosáhly 12,96 milionu korun.

Výnosy ČSSD dosáhly 109 milionů korun. Hlavní část z toho tvořily příjmy ze státního rozpočtu. Příspěvek na činnost, vyplácený na základě získaných mandátů ve Sněmovně, Senátu a krajských zastupitelstvech, činil 66,45 milionu korun, příspěvek na činnost politického institutu 6,65 milionu korun a příspěvek na úhradu volebních nákladů, spojený s výsledkem v evropských volbách, 2,8 milionu korun. Pronájmem prostor v Lidovém domě a dalších nemovitostech straně vynesl 20,6 milionu korun. Na členských příspěvcích ČSSD vybrala 10,72 milionu korun, o rok dřív to bylo 16,3 milionu korun.

ČSSD také obdržela dary ve výši 2,1 milionu korun. Největším dárcem byl bývalý europoslanec a lídr kandidátky do Evropského parlamentu Pavel Poc, který straně věnoval zhruba 530.000 korun. Následovala bývalá europoslankyně a dvojka na kandidátce Olga Sehnalová, která darovala zhruba 380.000 korun. Množství přijatých darů se proti roku 2018 snížilo asi o polovinu, tehdy strana přijala 4,8 milionu korun.

Hnutí ANO loni hospodařilo se ziskem 63,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy zveřejněné na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Na volby do Evropského parlamentu subjekt vedený premiérem Andrejem Babišem (ANO) vydal 32,2 milionu. V roce 2018 zaznamenalo ANO ztrátu bezmála 43 milionů korun.

Celkové výnosy ANO činily 163,3 milionu korun, z čehož příspěvky ze státního rozpočtu tvořily 147,7 milionu, tedy zhruba 90 procent. Dary hnutí ve výroční zprávě vyčíslilo na 12,2 milionu, což je o 30 milionů méně než předloni. Nejvíce hnutí darovali Jan Richter, celkem téměř 293.000 korun, a europoslankyně Radka Maxová (261.200 korun). Na členských příspěvcích ANO vybralo 3,4 milionu.

Náklady hnutí činily téměř 100 milionů. Za volby do Evropského parlamentu, v nichž získalo šest poslanců, ANO dalo 32,2 milionu, za volby do Senátu zhruba 362.000 korun a za volby do obecních zastupitelstev přes 45.000 korun. Mzdy vyšly hnutí na zhruba 18 milionů korun.

Mezi krátkodobými závazky nadále figuruje dluh ANO vůči jeho zakladateli a předsedovi Babišovi. Koncem roku 2018 činila bezúročná půjčka současného premiéra 25,1 milionu korun, v závěru loňského roku to bylo 24,3 milionu korun.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Zdeněk Altner Pavel Poc politické strany Hnutí ANO

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy