ČSSD preferuje prodloužení nouzového stavu o měsíc. Promořování není na místě, říká Chvojka

Vládní ČSSD preferuje měsíční prodloužení nouzového stavu v Česku, je ale nakloněna kompromisu, pokud vůle Sněmovny bude při dnešním hlasování jiná. Novinářům to před jednáním poslanců řekl předseda klubu sociální demokracie Jan Chvojka. Pokračování nouzového stavu, který byl v Česku kvůli koronaviru vyhlášen 12. března, je podle něj nutné především kvůli nákupu ochranných prostředků z ciziny.

Chvojka řekl, že statistiky ohledně šíření koronaviru v Česku sice působí "dobře", ale stále se může stát, že situace se zhorší podobně jako ve Španělsku či Itálii. "Je potřeba, abychom byli nadále velmi opatrní. Ukazuje se, že vládní opatření fungují, ale zásadní velké rozvolňování či promořování (populace nemocí covid-19) není na místě. Velké rozvolňování by znamenalo velké riziko mrtvých či nemocných," uvedl.

Sociální demokraté by proto preferovali prodloužení stavu nouze o 30 dnů. "Ale jsme nakloněni kompromisu, pokud by byla všeobecná nechuť. Můžeme se sejít na konci dubna znovu," uvedl. Stát nyní díky nouzovému stavu může například nakupovat zdravotnické ochranné pomůcky a další materiál rychle bez výběrových řízení. "Na trhu je ochranných prostředků velice málo, domácí produkce nestačí," zdůraznil Chvojka. Každý však podle něj vidí, že nouzový stav nese i další plody, zejména z hlediska vývoje epidemie.

Sociální demokraté teprve na poslaneckém klubu projednají, jak se postaví ke změnám, které navrhuje opozice k vládním návrhům ke koronaviru. "Měla by jít stranou politická trička a měli bychom se věnovat tomu, jak pomoci občanům, osobám samostatně výdělečně činným i velkým firmám," uvedl první místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Komunisté ve Sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu k 30. dubna. Předseda KSČM Vojtěch Filip to vysvětlil tím, že na termín je navázána většina ekonomických opatření, která vláda kvůli koronavirové epidemii přijala. Komunisté ale nevylučují další prodloužení nouzového stavu tak, aby v případě zhoršení epidemiologické situace bylo možné v opatřeních pokračovat. Kvůli vyhodnocení situace a opětovnému prodloužení stavu nouze by se podle Filipa před koncem dubna mohla Sněmovna znovu sejít.

Filip řekl, že zatím se situace vyvíjí příznivě. Je podle něj nicméně důležité, aby ve stavu nouze stát držel opatření do chvíle, kdy ohnisko nákazy v Česku vyhasne. Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že problém by udělalo také případné zrušení nouzového stavu dříve, než bylo naplánováno.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jan Chvojka (ČSSD) Roman Onderka KSČM Vojtěch Filip (KSČM) Poslanecká sněmovna Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy