Éra nadávání na politiku končí? Šéf ODS Fiala ocenil novou výzvu Milionu chvilek

Předseda ODS Petr Fiala ocenil, že na sobotní demonstraci na pražské Letné zazněly výzvy k zapojení občanské společnosti do politiky a stran. Ještě před nedávnem podle něj občanské protesty často byly ve znamení nadávání na politiku a politiky. Fiala to řekl na dnešní mezinárodní konferenci Od ostnatého drátu k Schengenu v Poslanecké sněmovně.

Občanská angažovanost a potlačení lhostejnosti jsou podle Fialy předpoklady k udržení svobody a demokracie. Uvedl, že původně neměl v plánu být v politice a že z poměrně silné pozice v profesním životě do ní vstoupil poměrně nedávno.

"V této souvislosti musím ocenit posun, který jsem slyšel teď z velké demonstrace na Letné. Ještě před nedávnem byly občanské protesty často ve znamení nadávání na politiku a politiky, dnes slyším výzvu k zapojení se do politiky, do politických stran. Z toho mám dobrý pocit," řekl Petr Fiala.

Sobotní demonstrace, kterou organizoval spolek Milion chvilek, se podle různých odhadů zúčastnilo 250.000 až 300.000 lidí. Předseda spolku Mikuláš Minář mimo jiné vyzval opoziční strany, aby se více otevřely veřejnosti, přišly s uskutečnitelnou vizí a posílily své volební šance koalicemi. Demonstranty současně organizátoři shromáždění vyzvali, aby vstoupili do veřejného prostoru.

Budu pracovat na tom, abychom měli zemi, ve které se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád. Žádat takové věci je úplně normální. To, co se dnes v politice děje, normální není... pic.twitter.com/Kin3Iaovn0

— Petr Fiala (@P_Fiala) November 18, 2019

Před 30 lety podle Fialy existovaly dva předpoklady pro to, aby se pád komunismu v Československu odehrál úspěšně. "Byli zde u nás lidé, kteří drželi zástavu svobody, měli odvahu za svobodu bojovat. Díky tomu jsme na tu chvíli byli připraveni. Ne všichni byli připraveni vládnout, ale díky disentu a politickému odboji byli lidé připraveni organizovat odpor, vyjít na tribunu, vést sametovou revoluci a měli na to kredit. To byl taky důvod, proč nenastal chaos, proč to zpětně vypadá jednoduše, proč to proběhlo tak rychle a sametově," řekl.

"Nikdo po nich neudělal tolik a neprojevil takovou odvahu. A buďme rádi, že nikdo v těch 30 letech ani nemusel," doplnil. Mezinárodní situace podle Fialy tehdy také přála změnám, pádu komunismu předcházel silný tlak lídrů západních mocností.

V souvislosti se současnou situací Fiala kritizoval to, že Evropa včetně Česka rezignovala na to, aby hledala nové obsahy pro transatlantické spojenectví v rámci NATO. Nejen Spojené státy podle něj mají být pro Evropu přitažlivé z hlediska bezpečnosti, má tomu být i naopak.

Česko také rezignovalo na silnější zahraniční politiku, míní předseda ODS. Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, podle něj funguje výborně jako obranné a zájmové seskupení a je potřeba spolupráci rozvíjet. "Ale česká politika, a zvláště po odchodu Velké Británie z Evropské unie, musí získat i širší perspektivu a záběr," dodal.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) ODS Milion chvilek pro demokracii Demonstrace proti Babišovi (16. listopadu 2019) Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy