Smrt Karla Gotta: Promluvil expremiér Nečas

Bývalý premiér Petr Nečas v rozhovoru s Lubošem Xaverem pro XTV diskutoval o úmrtí Karla Gotta. Zmínil se o novinářích a došlo i na státní zastupitelství. Vysvětlil proč si váží prezidenta Miloše Zemana.

Podle Nečase znamená smrt Karla Gotta obrovskou ztrátu pro českou kulturu. „Byla to výrazná osoba české kultury a 100% profesionál. Jeden z mála českých populárních umělců, který měl Evropský formát. Není nic tragičtějšího než odchod blízkého člověka. Pro rodinu mistra Karla Gotta to musí být velmi tragický okamžik.“

K zastavení trestního stíhání Andreje Babiše řekl, že je důležité, aby se postupovalo podle práva. „Nicméně u právních institucí platí, že si tam chodíme pro rozhodnutí, nikoliv pro spravedlnost. Bylo by úžasné, kdyby státní zastupitelství postupovalo takhle standardně. To znamená, že tam, kde má pochybnosti, tak tam by nežalovalo,“ zdůraznil Nečas.

O státním zastupitelství se zmínil následovně. „Některé složky státního zastupitelství, řekl bych, že obě dvě vrchní státní zastupitelství, se tady stala politickou veličinou, ona rozhodují do značné míry, kdo bude v téhle zemi vládnout, rozhodují svým způsobem o tom, jaká tu bude prováděna politika. Je to svého druhu politická síla v této zemi,“ dodal Nečas.

Úplně nejhůř se cítil v období spuštění kauzy. „Každý, kdo si vzpomene na tu bombastiku takřka pučistických rozměrů. Stovky policistů v ulicích, řeči o stovkách milionů zabavených korun a desítkách kilogramů zlata. To vše spojováno s konkrétními lidmi, s mým nejbližším člověkem, přeneseně spojováno vlastně i se mnou, neuvěřitelné výplody, které byly zcela vážně státním zastupitelstvím položeny na papír,“ rozpovídal se Nečas.

Ze začátku to vypadalo na velkou akci, kdy zasahovalo 400 policistů. Nakonec se žádné miliony korun ani desítky kilogramů zlata nenašly. „Ta pachuť z celé té kauzy určitě zůstává. My jsme v podstatě byli profesně a společensky popraveni, nás sice olomoučtí státní zastupitelé nepopravili fyzicky, ale společensky a profesně prakticky ano,“ vysvětlil bývalý premiér.

Nečas nemá o novinářích dobrý obraz. „Můžu si říkat to, co si myslím o českých novinářích, mohu si konečně svobodně říkat, že považují drtivou většinu z nich za namistrované a nepříliš inteligentní pitomce, samozřejmě existují čestné výjimky. Český novinář, i když provede prasárnu, tak se z principu neomlouvá. Žádná redakce se neomlouvá. Musíte se s nimi komplikovaně soudit.“

Vyzdvihl pana prezidenta Miloše Zemana, protože řekl, že ho státní zástupci podvedli a na přímou otázku odpověděl, že je to svého druhu omluva. Řekl to veřejně, já si ho za to vážím. On patří mezi ty politiky, kteří se po lidské stránce ke mně chovají po mém politickém pádu velmi lidsky slušně, takže takové případy samozřejmě jsou,“ řekl Nečas.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott ODS Hnutí ANO Petr Nečas Andrej Babiš státní zástupci Miloš Zeman prezident čr Vláda ČR Media novináři

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy