Hejtmanem Karlovarského kraje se stal Petr Kulhánek (za STAN)

Zastupitelé Karlovarského kraje dnes zvolili hejtmanem Petra Kulhánka (za STAN). Stalo se tak více než dva měsíce po krajských volbách. Koalice bude mít v 45členném zastupitelstvu 25 hlasů. Tvoří ji zastupitelé ze STAN, Pirátů, koalice ODS/KDU-ČSL, hnutí Místních, Volby pro kraj (VOK) a SNK1 - Starostové našeho kraje.

Dnešního jednání zastupitelstva se účastnilo 44 ze 45 zastupitelů, chyběl jen Josef Váňa (ANO). Kulhánek dostal ve volbě 24 hlasů, sám se hlasování zdržel.

Dosavadní náměstkyně hejtmana Jana Mračková Vildumetzová (ANO) navrhla jako protikandidáta dosavadního hejtmana Petra Kubise (ANO), který, jak řekla, získal dvojnásobný počet preferenčních hlasů než Petr Kulhánek. Návrh ale podpořilo jen 19 zastupitelů.

"Mohu slíbit mé plné nasazení a ti, kdo mě znají, ví, že moje trvale udržitelné tempo je vysoké, a věřím, že i moji kolegové jej budou dodržovat. Vždy jsem ctil a preferoval princip partnerství a otevřené a přívětivé komunikace. Na principu partnerství jsme postupovali i při skládání koalice. Tento princip bych rád preferoval nejen zde, ale zejména k celé administrativě krajského úřadu," řekl po zvolení Kulhánek.

Karlovarský kraj bude mít nově 13 placených zastupitelů, devět členů rady a čtyři uvolněné ze zastupitelstva. "U některých oblastí podle nás větší personální zabezpečení včetně odborného zastoupení bude potřeba. Je mi jasné, že to bude terčem kritiky, ale chtěl bych, abyste soudili až podle výsledků," uvedl dnes Kulhánek.

Zastupitelé dnes zvolili prvním náměstkem Jana Bureše (ODS), který bude mít na starosti dopravu a silniční hospodářství. Dalším náměstkem bude Vojtěch Franta (Piráti) pro lázeňství a cestovní ruch, UNESCO, ale i transformaci regionu a informační technologie. Náměstek Dalibor Blažek (Místní) bude pokračovat v resortu správy majetku a investic.

Radními budou také Patrik Pizinger (Místní), Jindřich Čermák, Olga Haláková (KDU-ČSL), Vít Hromádko (SNK1) a Robert Pisár (STAN). Uvolněnými zastupiteli budou Pavel Čekan (Místní), Karel Jakobec (ODS), Josef März (VOK) a Markéta Monsportová (Piráti).

Čerstvá opozice z řad ANO rozšíření počtu placených zastupitelů kritizovala. Dosud bylo placených zastupitelů deset. "Uvolněný zastupitel nemá hlasovací právo v radě. Pokud bychom se podívali na docházku, tak ji nemá stoprocentní. V minulosti nikdy kraj neměl více než jednoho uvolněného zastupitele. Pokud to schválíme, tak to bude poprvé v historii. My s tím nesouhlasíme," řekla Mračková Vildumetzová (ANO), podle níž takový počet uvolněných zastupitelů nemají ani výrazně větší kraje.

"V době covidové krize, kdy všichni šetří, by měl jít kraj především úspornou variantou. Mohlo se to řešit například tím, že budou nejdřív neuvolnění, a pokud se osvědčí, tak se tím mohlo zastupitelstvo zabývat," uvedla Mračková Vildumetzová. Podle ní by náklady na čtyři placené zastupitele a jejich aparát mohly dosáhnout až deseti milionů korun ročně.

Zastupitel Robert Pisár (STAN) ale argumentoval například tím, že větší kraje mají větší počet členů rady. Navíc uvolnění zastupitelé by měli pracovat v těch oblastech, ve kterých kraj zaostává.

Zastupitelka a poslankyně Karla Maříková (SPD) zase argumentovala tím, že zatímco koalice bude mít více placených lidí v oblasti regionálního rozvoje a venkova, nebude mít radního pro zdravotnictví. Bude ho mít na starost částečně hejtman a částečně uvolněný zastupitel Josef März (VOK).

Návrh ANO na pouze deset placených zastupitelů a na jednoho uvolněného zastupitele, jenž by měl na starosti regionální rozvoj, neprošel.

Související

Více souvisejících

Petr Kulhánek Hejtmani Karlovarský kraj Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy