"Je to pouhý cár papíru." Opozice zkritizovala návrh rozpočtu, nezahrnuje daňové změny

Opoziční politici kritizují, že návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, kterým se začne plénum Sněmovny zabývat ve středu, nezahrnuje úpravy z projednávaného daňového balíčku, do kterého by se mohlo dostat zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu. Řekli to na dnešních tiskových konferencích před schůzí dolní komory.

Návrh na zrušení superhrubé mzdy předložil premiér Andrej Babiš (ANO) formou poslaneckého pozměňovacího návrhu k daňovému balíčku pro příští rok. Sněmovna by o něm měla ve třetím čtení jednat v následujících dnech. Podobný návrh předložil i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Oba poslanecké návrhy počítají se zrušením superhrubé mzdy, liší se ale ve výši daňových sazeb. Babiš navrhuje zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, Hamáček 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka.

Podle exministra financí a šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je návrh ve svých příjmech mimo ekonomickou realitu a je v rozporu s politickými prioritami kabinetu. Ve výdajích pak neodpovídá aktuálním prioritám souvisejících s epidemiologickou krizí. "Je to soubor nepravdivých čísel postavených na nereálných scénářích. Není to seriózní návrh zákona o státním rozpočtu," uvedl Kalousek. TOP 09 navrhne vrátit rozpočet k přepracování s doporučením, aby byl sestaven pro nynější ekonomickou realitu. Stejně chtějí podle místopředsedy rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka postupovat Piráti.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že to, co dostali poslanci k dispozici, se dá označit jako cár papíru a složka, která nedává ve vztahu k realitě příliš smysl. "Je to důkaz vládní bezradnosti a neodpovědnosti," řekl. Rozpočet je podle Fialy neodpovědně připravený, obsahuje smyšlená čísla a proto jej ODS nepodpoří.

Předložený návrh základních parametrů rozpočtu je pouhým cárem papíru. O jeho “kvalitě” vypovídá například to, že nepočítá s dopady daňového balíčku, nesnižuje státní výdaje, ani nevede k oživení ekonomiky. Vláda si neví rady, to bohužel ukazuje i tento rozpočet.

— Petr Fiala (@P_Fiala) November 10, 2020

Komunisté, s jejichž pomocí menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD prosadil minulé rozpočty, návrh tento týden propustí do druhého čtení. "Během druhého čtení podá KSČM několik pozměňovacích návrhů a 16. prosince rozhodne podle jejich přijetí," uvedla komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá.

Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářová by mohl při zahrnutí zrušení superhrubé mzdy a dalších návrhů schodek být až o 100 miliard korun vyšší. Připomněla, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) do návrhu úpravy daňového balíčku nezahrnula, protože ještě neprošel legislativním procesem, ale loni tak učinila i v případě balíčku, který schválen ještě nebyl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že poslanci budou schvalovat materiál, který je v zásadě bezcenný. Postup vlády nepovažuje za standardní. Vyzval ji, aby se nejprve domluvila v rámci koalice a v případě věcí, které se týkají i dopadu na státní rozpočet v příštích letech. A třeba přizvala zástupce opozice k jednání.

Hnutí SPD rozpočet jako celek nepodpoří, také kritizuje nezahrnutí výpadku příjmů po plánovaném zrušení superhrubé mzdy nebo třeba snížení spotřební daně na motorovou naftu. Návrh je podle poslance Jana Hrnčíře nerealistický, neodráží dění v letošním roce a počítá například s plánovanými příjmy z digitální daně, jež ještě nebyla schválena.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Petr Fiala (ODS) Miroslav Kalousek Marian Jurečka (KDU-ČSL) Věra Kovářová Vláda ČR Poslanecká sněmovna ODS top 09

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy