Jurečka chce snížit důchody komunistickým pohlavárům. Na postavení komunistů mimo zákon je prý pozdě

Předseda lidovců Marian Jurečka si od návrhu zákona, aby vrcholným pohlavárům komunistického režimu byly sníženy penze, slibuje alespoň částečné napravení křivd, jež minulý režim napáchal. „Není přece možné, aby lidé, kteří proti systému bojovali, byli vězněni, doslova živořili, zatímco čelní představitelé si užívali nadstandardních důchodů,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který ale přiznává, že strana neusiluje o to, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Na tento krok je už pozdě. Věřím, že voliči ji letos pošlou mimo Sněmovnu.“

Ponížení důchodů by se mělo týkat lidí, kteří se podíleli na perzekucích totalitní Komunistické strany Československa (KSČ), a to v období od 25. února 1948 do 9. prosince 1989. Návrh zákona, který vychází z dílny KDU-ČSL, by měl postihnout představitele bývalých vlád, exposlance, členy i zaměstnance ÚV KSČ, příslušníky Státní tajné bezpečnosti (StB). Nižší peníze by měly být vypláceny také pracovníkům zpravodajské správy Generálního štábu Československé lidové armády či velitelům jednotek Pohraniční stráže. „Dost by nám měl pomoci Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který má přehled, kdo a kdy v jaké funkci přesně působil,“ podotýká stranický šéf Marian Jurečka.

Nepochybuje o tom, že ve snaze prosadit návrh na zákon jej podpoří ODS i TOP 09, s nimž lidovci tvoří koalici SPOLU. „Myslím, že v této otázce naprosto souzníme. Uvidíme, zda se k nám přidá i někdo z vládní koalice složené z hnutí ANO a ČSSD,“ konstatuje zákonodárce. Ještě tento týden by se k návrhu podle Jurečky měl vyjádřit sněmovní Výbor pro sociální politiku. „Příští týden bude předložen ve druhém čtení.“

Bývalý ministr zemědělství v Sobotkově kabinetu potvrzuje, že se nechal inspirovat slovenským parlamentem, který v červnu schválil zákon o snížení penzí představitelům komunismu. „Ano, jejich úspěch mě inspiroval. Byli jsme jeden stát, a tak máme stejné dějiny. Když ke krácení penzí může dojít u sousedů, proč bychom shodný zákon nemohli mít u nás?“

Členové bezpečnostních složek si užívají ještě výsluhy

Opoziční politik nezná konkrétní případy, na nichž by demonstroval nespravedlnost, kdy si zarytý komunistický funkcionář užívá movitou penzi, zatímco odpůrce a kritik režimu živoří. „Ale každému je jasné, že takové případy existují. Bývalí členové bezpečnostních složek navíc ještě pobírají výsluhu, zatímco disidenti, kteří byli ve vězení, z penze ani nevyžijí. Realita je prostě neakceptovatelná,“ durdí se.

Jurečka s lidovci neusiluje, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Domnívám se, že zmíněné téma se mělo řešit hned na počátku devadesátých let. Věřím, že voliči letos KSČM pošlou mimo Poslaneckou sněmovnu. Snížením důchodů bývalým komunistickým pohlavárům chceme přispět alespoň k částečné nápravě některých příkoří, které se za jednačtyřicet let totality u nás odehrály. Všechny křivdy bohužel už odčinit nelze.“

Zastupitel Olomouckého kraje tvrdí, jak moc mu vadí, že v justici stále působí soudci či bývalí prokurátoři, kteří byli členy KSČ. Hromadný odchod všech, kteří měli rudou knížku, však Jurečka nechystá. „Pochopitelně, že členové justice, kteří cíleně ubližovali disentu a stále oblékají talár, by neměli být aktivní. Ale zase nemůžeme říci, že všichni členové KSČ byli automaticky přisluhovači režimu. Například po roce 1968 spousta bývalých kádrů ze strany vystoupila, anebo byla vyloučena. Mnozí z nich dokonce podepsali Chartu 77 a proti režimu bojovali,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Marian Jurečka, který varuje před bagatelizací.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) komunisté důchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy