Kdo bude novým ředitelem Památníku Lidice? Zaorálek vyhlásil výběrové řízení

Do 14. února se mohou zájemci o místo ředitele Památníku Lidice hlásit do konkurzu, který vyhlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uchazeči musejí mít vysokoškolské vzdělání a schopnost komunikovat, uvádějí podmínky výběrového řízení. Donedávna památník vedla Martina Lehmannová, která rezignovala minulý týden v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Památník Lidice pečuje i o Památník Ležáky.

Mezi požadavky konkurzu jsou například ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně magisterského stupně, minimálně tři roky praxe v řízení pracovních týmů a doložená aktivní znalost anglického jazyka. Ministerstvo požaduje i schopnost komunikace s veřejností a s médii.

Ministr kultury @ZaoralekL dnes svolal jednání v Památníku Lidice, kde se sešel s přeživšími, zástupci obce a památníku. Informoval, že zítra vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele/ředitelku. “Instituce, která pracuje s přeživšími, s nimi nemůže vést válku,” řekl @ZaoralekL. pic.twitter.com/akFVPEGsgZ

— Ministerstvo kultury (@MinKultury) January 27, 2020

"Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu bez udání důvodů," uvádí ministerstvo v podmínkách konkurzu. Zaorálek v pondělí novinářům řekl, že nové vedení památníku by mělo být vybráno do konce února.

Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, včetně Marie Šupíkové, ředitelku loni obvinili, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, která nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Lehmannová obvinění odmítla. Podle ní měli zaměstnanci památníku veškeré lidické přeživší vždy v nejhlubší úctě. Za už bývalou ředitelku se postavila Jaroslava Skleničková, která také přežila lidickou tragédii.

Prezident Miloš Zeman zaslal Šupíkové dopis, v níž jí vyjadřuje podporu. "Věřte, že není žádného důvodu vnitřně se trápit kvůli několika lidem, kteří mají kamenná srdce. Nemohou vyhrát, ačkoliv se jim dostává velkého prostoru v některých médiích," stojí v dopise zveřejněném na twitteru hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Památník Lidice připomíná vyhlazení Lidic 10. června 1942. Záminkou se nacistům stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Z 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Židovka Štěpánka Mikešová, která žila v podnájmu u jedné z lidických rodin, byla na začátku června 1942 deportována do Osvětimi, kde zemřela.

Související

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Více souvisejících

Lidice Martina Lehmannová (Lidice) Miloš Zeman Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

Čecha zadrželi ve Vatikánu kvůli zbraním v tašce. Šlo o faráře

Český zájezd se během uplynulého víkendu postaral o pozdvižení ve Vatikánu. Policie včera zadržela českého faráře, který měl u sebe v tašce zbraně. Ochranné službě tvrdil, že slouží k osobní obraně. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy