Klienti domova ve Vejprtech dostanou méně, než ministryně slíbila. Na vině je zákon

Klienti domova pro zdravotně postižené, který v neděli časně ráno zachvátil ve Vejprtech na Chomutovsku ničivý požár, obdrží jednotlivě zatím jen deset tisíc korun v rámci dávky mimořádné okamžité pomoci. Částka, která přijde opatrovníkům, je podstatně nižší, než jakou hned po příjezdu na místo neštěstí, při němž zahynulo osm obyvatel, slibovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V přímém přenosu České televize ministryně Maláčová tehdy uvedla, že přeživší z domu pro mentálně postižené klienty, které v neděli ve Vejprtech na Chomutovsku postihl požár, obdrží od Úřadu práce ČR příspěvek v hodnotě 50 tisíc Kč. „Hned v pondělí v 8 hodin ráno do Vejprt přijedou úředníci a klientům vyplatí dávku jednorázové pomoci ve výši 50 tisíc Kč,“ konstatovala Maláčová. Její slova se ale ostře rozcházejí s realitou. Mentálně postižení mají ale dostat jen deset tisíc korun, které jsou stále na cestě.

Úřady shodně tvrdí, že nikdo nepochybil, neboť instituce postupují dle zákona. „Jakkoli s klienty, které požár připravil o majetek, lidsky soucítíme, musíme se ale řídit zákonem,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Zákon ukládá, že Úřad práce ČR musí vždy zkoumat bonitu klienta, to znamená , že se dotazuje na aktuální majetkové poměry jednotlivých klientů. „Zákon sice ukládá vyplacení 15 násobku životního minima, které činí 51 150 Kč, ale každá žádost se musí posoudit individuálně. Na základě podrobného zkoumání rozhodl Úřad práce ČR o vyplacení dávky mimořádné okamžité pomoci ve výši 10 tisíc korun,“ doplňuje Beránková.

Jak je ale možné, že ministryně Maláčová otevřeně hovořila o částce 50 tisíc korun, která bude hned další den ráno vyplacena klientům v rámci dávky mimořádné pomoci? Nesrovnalost ve výroku ministryně vysvětluje tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Kristýna Křupková tím, že paní ministryně obdržela od Úřadu práce ČR informaci o vyplacení částky až 51 tisíc korun. „Skutečně jsme tuto informaci ještě v neděli od Úřadu práce ČR obdrželi, a proto ji paní ministryně vyřkla. My jsme věřili, že klienti dosáhnout na maximum této částky. Je ale nutné si také uvědomit, pod jakými emocemi byla paní ministryně, když bezprostředně po přijetí na místo poskytovala své prohlášení. Vládla tam neskutečně napjatá atmosféra, a proto nebyl čas celou záležitost podrobně vysvětlit. Jednoznačně se ale každý úředník musí řídit pravoplatnými zákony,“ uvedla Křupková.

Pomohli vlastní fondy i hasiči

Problémem je, že klienti ani ve středu dopoledne neobdrželi od Úřadu práce ČR žádné peníze. „Bohužel zatím nic nepřišlo. Máme ale příslib, že každému klientovi bude vyplacen spodní limit ve výši deseti tisíc korun,“ říká ředitel Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech Viktor Koláček. I když prostředky do středečního dopoledne nedorazily, klienti nestrádají: „Máme určité fondy, z nichž jsme obyvatelům okamžitě poskytli potřebné. Mnozí přišli úplně o vše, někomu zbyly jen dva páry bot, jinému jen žabky. Co nepohltily plameny, zničila voda, která například kompletně protekla skladem, v němž měli klienti umístěné letní věci. Obrovsky nám pomohli místní hasiči, kteří postiženým požárem věnovali tepláky a jiné oblečení,“ děkuje ředitel Koláček.

Také on je částečně rozladěn, že původně byla řečena dávka mimořádné okamžité pomoci ve výši 50 tisíc korun. „Zřejmě paní ministryně Maláčová propadla chvilkovému optimismu, že se klientům hned pomůže,“ vysvětluje si Koláček, který ale nechce, aby jeho slova vyzněla jako kritika Maláčové. „Chápu, že se musí postupovat dle zákonů. Musím říci, že paní ministryně dodržela svůj slib a hned ráno přijel do Vejprt pan Radim Gabriel, ředitel Úřadu práce v Ústí nad Labem, a začal řešit finanční pomoc.“

Koláček bude usilovat o to, aby klientům byla vyplacena vyšší částka. „Podáme na Úřad práce ČR další žádost, aby se dávka klientům zvedla. I když rozumím, že se musí postupovat dle zákonů, přijde mně v této situaci necitlivé zjišťovat bonitu jednotlivých klinetů. Například dotazy, kolik má jednotlivý klient uloženo na vkladních knížkách, mě zarazily,“ přiznává Koláček.

Jeho snaha navýšit dávku mimořádné okamžité pomocí, nemusí být marná. „Pokud zjistíme, že žádost je odůvodnitelná, a prokáže se, že dávka nestačí, může být částka skutečně navýšena. Opět ale budeme každý případ zkoumat jednotlivě,“ uvádí tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Statik potěšil Vejprty

Alespoň jeden velký problém řediteli Koláčkovi a vedení Vejprt odpadl. Statik ve středu ráno zjistil, že budova, kterou zachvátil požár, se nemusí strhávat. „To je dobré zjištění, že máme skelet v pořádku, tím potěšil celé Vejprty. Teď ale musíme zjistit, zda bude nutné strhávat jednotlivé stropy, je nutné prověřit jednotlivé stěny a příčky, které jsou prolité vodou. Budeme muset rozhodnout, zda mohou zůstat, nebo se zbourají a postaví se nové. Do týdne až do čtrnácti dnů bychom chtěli mít jasno o tom, kde budou klienti trvale bydlet,“ přeje si Viktor Koláček, který vítá, že část klientů si nyní vzaly domů jejich rodiny. Případné rychlý návrat uspíšila i zpráva, že Policie ČR už dokončila vyšetřování příčiny neštěstí.

V současné době klienti bez rodin bydlí ve dvou budovách vzdálených 30 metrů od původního domu, který zachvátil požár. „Bohužel ani skutečnost, že klienti bydlí hned vedle budovy, kterou obývali před požárem, nenapomáhá jejich psychice. Většina se dožaduje, aby se vrátili zpět a nejsou schopni pochopit, že nyní to nelze. Při té vší zkáze je alespoň pozitivní, že klientům zůstal personál, na který je zvyklý až fixovaný. Přesto se na některých klientech trauma dosti promítá, proto jsme požádali o pomoc psychology,“ podotýká místostarosta Vejprt Vlastimír Volín (STAN), který při ničivé pekelné apokalypse, po níž přišlo o život 8 lidí a 30 se zranilo, zasahoval osobně a díky vdechu zplodin musel být hospitalizován v nemocnici. „Můj zdravotní stav opravdu není nyní na pořadu dne, ani já ho neřeším. Máme důležitější starosti.“ Jednou z nich je i důstojné rozloučení s oběťmi požáru. „Vejprty se budou chtít rozloučit s těmi, co tragédii nepřežili. Chceme jim tedy vypravit důstojný pohřeb,“ přeje si místostarosta. Kdy se bude konat, zatím neví. „Výhledově jsme se bavili o prvním únorovém týdnu, ale jde jen o výhledový termín. Závazné datum jsme ještě neřešili,“ dodává místostarosta Volín.

Související

Ilustrační fotografie

Dohra požáru ve Vejprtech: Starostka si nedala líbit kritiku od neziskovek

Starostka Vejprt na Chomutovsku se dnes ohradila proti apelu platformy organizací na pomoc handicapovaným. Platforma v úterý vyzvala Vejprty, aby zajistily klientům nedávno vyhořelého domova pro postižené důstojnější podmínky, než měli v něm. Podle uskupení domov už před požárem nesplňoval požadavky na důstojné bydlení lidí s postižením. Starostka Jitka Gavdunová (ODS) dnes ČTK řekla, že domov by byl dávno uzavřen, kdyby nesplňoval kritéria.
Oheň, ilustrační fotografie

Dům ve Vejprtech podpálili tři klienti? Skončili v psychiatrické léčebně

Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili nedělní požár, při kterém zemřelo osm lidí. Tito klienti byli z preventivních důvodů převezeni do psychiatrické léčebny, řekl dnes ČTK ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Více souvisejících

požár v domově pro postižené ve Vejprtech (19. 1. 2020) Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí sociální péče

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy