Koho by lidé volili prezidentem? V průzkumu padla zajímavá jména

Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta patří podle březnového průzkumu agentury STEM/MARK premiér Andrej Babiš (ANO), moderátor a herec Marek Eben, generál Petr Pavel a senátoři Pavel Fischer, Jiří Drahoš a Marek Hilšer. Předseda vlády Babiš ale zároveň s předsedou hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším patří mezi potenciální kandidáty, které nejvíce lidí volit odmítá.

Polovina účastníků průzkumu uvedla, že prezidentský úřad je důležitý, ale význam jeho funkce by neposilovali. Za posílení role prezidenta se postavila zhruba čtvrtina lidí. "Další čtvrtina vnímá prezidentský úřad jako nepodstatný," uvádí agentura STEM/MARK.

Na spontánní otázku, kdo by měl být příští hlavou státu, dokázala v průzkumu uvést konkrétní jméno polovina dotázaných. Zbylé respondenty žádné jméno nenapadlo, nebo to pro ně nebylo aktuální téma. Mezi nejčastěji skloňovanými jmény se v průzkumu objevoval premiér Babiš, senátoři Fischer, Drahoš a Marek Hilšer či generál Petr Pavel.

Autoři průzkumu dále lidem předložili seznam jmen, která se v souvislosti s kandidaturou objevují, a lidí zastávajících významnou politickou funkci. Premiéra Babiše by za prezidenta volilo 15 procent dotázaných, herce a moderátora Ebena 14 procent, senátora Fichera 13 procent, generála Pavla 12 procent a senátory Hilšera a Drahoše shodně 11 procent. Všichni ostatní možní kandidáti získali menší než desetiprocentní podporu.

Jako přijatelný kandidát by byl Marek Eben pro 46 procent dotázaných, Pavel Fischer pro 42 procent, Marek Hilšer pro 41 procent a Jiří Drahoš pro 40 procent. Premiér Babiš by do prezidentské funkce přicházel v úvahu podle 32 procent dotázaných, což je méně než například v případě předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (37 procent) nebo pražské vrchní státní zástupkyni Lenky Bradáčové (35 procent).

Premiér má zároveň velký podíl odpůrců. Babiše by stejně jako předsedu hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího nevolilo 67 procent dotázaných. Více než polovina respondentů by nehlasovala ani pro senátora Drahoše a poslankyni ODS Miloslavu Němcovou (shodně 53 procent) a herce Marka Ebena (51 procent).

Od budoucího prezidenta voliči očekávají zkušenosti s praktickou politikou, ale do prezidentské kandidatury by měl vstupovat už jako nestraník nezávislý na lobbistech a politicích, vyplývá z výsledků průzkumu. "Může se to zdát trochu jako protipól, ale na druhou stranu do tohoto schématu zapadá například úspěšný nezávislý starosta," uvádí STEM/MARK.

Podle dvou pětin dotázaných by budoucí hlava státu neměla používat vulgární výroky. O svém zdravotním stavu by měl prezident informovat podle 57 procent lidí.

Sedm z deseti lidí souhlasí s tím, že by se prezident měl zásadně podílet na zahraniční politice. Stejný podíl dotázaných souhlasil s názorem, že prezident má disponovat institutem amnestie či milosti. Právo vyznamenat koho uzná za vhodné má mít nejvyšší ústavní činitel podle 56 procent dotázaných a 44 procent si myslí, že se prezident nemá vměšovat do vnitrostranických sporů.

Sběr dat pro výzkum se konal letos v březnu. zapojilo se do něj 830 osob ve věku 18 a více let.

Související

Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

prezident čr Pražský Hrad průzkumy STEM/MARK

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy