Lidovci převezmou MPSV ve složité situaci, myslí si Jurečka

Lidovci převezmou ministerstvo práce po sociální demokracii ve složité situaci, problémem je mimo jiné stav IT systémů, řekl dnes v pořadu Partie CNN Prima News předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, o kterém se spekuluje jako o novém šéfovi MPSV. Nový kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN se podle něj vrátí k rozhodnutí o navýšení platů ve veřejném sektoru, které tento týden schválila dosluhující vláda ANO a ČSSD.

Jurečka ocenil, že se ministerstvu práce podařilo prosadit valorizace některých klíčových podpor a dávek či minimální mzdy. "Ale je tu jedna dost zásadní věc, a to je stav IT systémů v rámci resortu MPSV, kde je ten stav nejhorší ze všech ministerstev v ČR," řekl Jurečka. Hrozí podle něj i to, že stát bude mít kvůli počítačovým systémům problém zabezpečit výplaty některých dávek.

Kabinet ANO a ČSSD ještě před svou demisí tento týden schválil navýšení platů ve veřejném sektoru. Pracovníci státu a veřejných služeb mají dostat od ledna přidáno 1400 korun. Tisíc korun by mělo být v základu výdělku a 400 korun na odměny. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve řekl, že takové nařízení by nová vláda zrušila. "My se k tomu určitě vrátíme, protože bude nutné tu situaci přehodnotit," uvedl Jurečka. Koalice Spolu byla podle něj kritická hlavně k návrhu, že by celých 1400 korun směřovalo do základu.

Místopředseda ODS Martin Baxa v debatě Primy kritizoval, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o platech přijala krátce před schválením demise. "Schválila plošné přidání, aniž by řešila financování. My chceme, aby byli státní zaměstnanci adekvátně placeni, ale řešení není to, že se vystřelí nějaká částka těsně před tím, než vláda odejde z úřadu," řekl. Babišův kabinet podle něj na poslední chvíli dělá kroky, které zhoršují už tak špatnou situaci.

Jurečka odmítl, že by budoucí kabinet kvůli pravicovému zaměření většiny stran pětikoalice nemyslel na sociálně slabší. Vláda podle něj bude chtít valorizovat příspěvek na péči, některé typy sociálních dávek a počítá i se zvyšováním minimální mzdy. "Musíme ale mít i zodpovědnost za rychlost a tempo zadlužování," řekl. Přidávání nemůže být bezbřehé a plošné jako dosud, doplnil.

Kabinet by podle něj mohl vzniknout tak, že by do Vánoc stihl získat důvěru Sněmovny. Nyní čekají strany na konec hlasování celostátního fóra Pirátů o koaliční smlouvě, ostatní strany ji již schválily. Výsledky pirátského rozhodování budou zveřejněny v pondělí pozdě večer. "Věřím, že Piráti ve vládě budou," řekl k hlasování Jurečka. Koaliční strany podle něj neřešily, jak by postupovaly v opačném případě. Spekulovat o tom v době, kdy se ještě hlasuje, by považoval za amatérské.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) KDU - ČSL Ministerstvo práce a soc. věcí Martin Baxa

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy