Minář připustil angažmá v politice. V rámci Milionu chvilek se tak ale nestane

Předseda spolku Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, který stojí za několika demonstracemi proti českému premiérovi Andreji Babišovi a jeho vládě, naznačil i možné politické ambice. Kromě pořádání demonstrací zvažuje kandidaturu do Parlamentu ČR.

"Vyčerpali jsme celou řadu možností, jak se občansky projevovat. Mělo to obrovský smysl, občanská společnost se probudila. Zároveň se ukazuje, že jakkoliv je důležité pojmenovávat problémy, samo o sobě to nestačí ke změně. Klíčová změna se musí odehrát v krajských i sněmovních volbách. Těmi hlavními, kdo rozhodnou, zda změna nastane, jsou opoziční strany. Tímto směrem se ubírají i naše další kroky," řekl předseda chvilkařů v interview pro CNN Prima News a poukázal na politickou zodpovědnost opozice, která by se měla umět sjednotit.

Když se rozhovor stočil ke dvěma demonstracím na Letné, které měly být vrcholem činnosti Milionu chvilek pro demokracii, nechal se Minář slyšet, že se jednalo pouze o jakýsi mezikrok, a že k tomu opravdovému teprve dojde. I z tohoto důvodu se nechce nadále omezovat pouze na masové akce, jako jsou protesty, které nestačí. Česko se podle něj nachází v krizi demokracie, na níž mají lví podíl oligarchové. Jestli existuje něco, co jí dokáže zachránit, pak jsou to silná opozice a občanská společnost. Podpora z řad veřejnosti tu je, a proto se nyní vyčkává, jak bude postupovat. Demonstrující totiž musejí mít jistotu, že jejich angažmá nepřichází vniveč.

"Víme, že společnost je rozdělena na tří tábory. Zhruba třetina nás podporuje, třetina nepodporuje a třetina je mezi," odpověděl Minář na otázku, zda nemá obavy z klesající podpory z řad veřejnosti. Svá slova opíral i anketu, kterou si udělal sám spolek a jejíž výsledky byly totožné s těmi od sociologických agentur.

Z Milionu chvilek se nestane politická strana

Minář se také nechal slyšet, že spolek vyzval opozici, aby svůj elektorát rozšířila o další skupiny a přišla s jasnou vizí, jakým směrem by se mělo Česko v budoucnosti ubírat. Hlasy by neměly propadat pro malé strany. Jak konkrétně by ale měly opoziční strany postupovat, předseda nenastínil. Ukázal jim pouze dveře, ale projít jimi už musí samy. Podzimní volby do zastupitelstev krajů označil za deadline, kdy by se měli voliči dozvědět, jak by mohla opozice vyhrát sněmovní volby.

"Já nejsem profesionální demonstrant, to bych vás skutečně opravil. V téhle zemi je řada lidí nespokojených s tím, jak to tu je, proto je důležité, aby existovala iniciativa, která mluví jejich jménem. To je naše role. Dál platí, že Milion chvilek se nestane politickou stranou a jeho úloha je být nadstranickou občanskou iniciativou," vyjádřil se předseda ke svému případnému politickému angažmá, jakož i oné nálepce "demonstranta z povolání".

Politika Mináře sice neláká, ale protože se dva a půl roku života věnoval protivládním protestům, a to i na úkor studia, byl by nerad, kdyby to přišlo nazmar. Politické strany by si měly uvědomit onen potenciál, který jim vytvořil, a využít jej pro reálné politické výsledky. "Já teď nevidím, že by se to dělo, proto zvažuji skutečně všechny varianty," nastínil možný scénář.

Kandidaturu tedy nevyloučil. Zároveň ale naznačil, že by do podzimu mohly Babišovi klesnout preference, kdy jej buď vystřídá nějaký silný hráč, anebo se toho nakonec chopí opozice. "Nemám plán, jak to přesně musí být. Ale musím zvažovat všechny varianty. Já nechci chodit příštích pět let demonstrovat, a proto jsem motivován udělat všechno, aby to tak být nemuselo a příští vládu složily demokratické strany," vysvětlil předseda.

"Charakterizoval bych je jako vzájemný respekt a do jisté míry partnerství, jde nám o stejnou věc, i když máme jiné role. Klíčovou roli ale mají politické strany. Na druhou stranu ano, začalo to mezi námi i víc jiskřit, očekávali jsme, že vývoj bude trošku jiný. Že bude víc signálů o tom, že se povede přetavit potenciál z náměstí do politických výsledků. Dokážeme pochválit to dobré, co opoziční strany dělají, že spolupracují, ale to hlavní je vyhrát volby. V tom nevidíme v tuto chvíli skutečný plán. Nechceme ale opozici za každou cenu tepat," dokončil s objasněním vztahů mezi opozicí a Milionem chvilek pro demokracii.

Související

Petr Pithart

Milion chvilek udělil čestná členství Pithartovi nebo Minářovi

Milion chvilek dnes na setkání ke čtyřletému výročí založení spolku udělil čestná členství osobnostem, které dlouhodobě inspirují a probouzejí k aktivitě občanskou společnost. Hlavním pojítkem celé akce byly rozhovory o roli občanské společnosti nejen v časech krize, ale i o tom, jakou roli mohou aktivní občané sehrát v nadcházející volbě prezidenta.
Mikuláš Minář

Minářovo hnutí Lidé PRO končí, kandidovat nebude

Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, končí a podpoří jiné opoziční demokratické strany. Na twitteru to oznámil bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který s Minářem na projektu spolupracoval.

Více souvisejících

Mikuláš Minář Milion chvilek pro demokracii Andrej Babiš politika Demonstrace

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy