Odměny za boj s koronavirem: Poskytovatelé sociálních služeb mohou žádat o dotace

Poskytovatelé sociálních služeb mohou ode dneška žádat ministerstvo práce o peníze na odměny pro své pracovníky za jejich práci v době koronavirové epidemie. Podle odpracovaných hodin, druhu činnosti a rizika nákazy jim pak budou moci za měsíc vyplatit zhruba 10.000, 20.000 či 40.000 korun, a to za období od 13. března do konce května.

Vyhlášení dotací na odměny oznámila dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na svém twitteru uvedla, že dotace na odměny se připravily v rekordním čase.

Je to venku! Dotace na odměny pro zaměstnance v sociálních službách byla připravena v rekordním čase. Zaměstnanci mohou dosáhnout až na 40 000 Kč/měsíc. Jak požádat? To najdete tady: https://t.co/ufJnKCJczS pic.twitter.com/jXJOQGUhOc

— Jana Maláčová (@JMalacova) May 29, 2020

Svůj záměr vyplatit mimořádnou podporu sociálním službám na ocenění pracovníků a dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové infekci ministryně zveřejnila na začátku dubna. Kabinet návrh začal projednávat o tři týdny později. Schválil ho po dvou týdnech 7. května, ale jen část na odměny. Vyčlenil na ně 5,2 miliardy. Podle původního plánu měla vláda rozhodnout dřív, žádosti o dotace se měly začít podávat 4. května a peníze měly poskytovatelům dorazit do poloviny července.

Maláčová už dřív řekla, že se nemoc covid-19 objevila ve 20 zařízeních. Jejich pracovníci v přímé péči mohou dostat zhruba 40.000 korun hrubého a ostatní zaměstnanci pak 20.000 korun, pokud za měsíc odpracovali plných 170 hodin. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl dostat 10.000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.

Žádosti je možné posílat do 15. června jen elektronicky. Peníze získají státní, krajská, obecní, nezisková, církevní i soukromá zařízení s registrací k poskytování služeb. Stacionáře a další poskytovatelé, jimž vláda nařídila od 16. března zavřít, mohou dostat částku jen na část doby. Obdržet ji mohou na dny po obnovení provozu. Požádat mohou také o sumu na odměny pro své pracovníky, kteří dočasně vypomáhali jinde, tedy třeba v domovech pro seniory. Pokud žadatelé dostali už peníze na odměny z veřejných rozpočtů od krajů či obcí, tato vyplacená částka se z mimořádné dotace odečte.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) sociální péče Ministerstvo práce a soc. věcí Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy